Hlavní obsah
Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo

NKÚ: Ministerstvo práce mělo v účetnictví chyby za osm a půl miliardy

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) mělo v účetnictví za loňský rok nesprávnosti za 8,4 miliardy korun, uvedl v pondělí v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle kontrolorů ministerstvo nevedlo správné, úplné a průkazné účetnictví a neprovedlo řádnou inventarizaci svých účtů.

Nejvyšší kontrolní úřad Foto: Milan Malíček, Právo
NKÚ: Ministerstvo práce mělo v účetnictví chyby za osm a půl miliardy

Nedostatky v účetnictví za více než čtyři miliardy korun se týkaly účtování výnosů z předfinancovaných projektů z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. MPSV je zaúčtovalo v roce 2016, ale podle NKÚ tak mělo učinit už o rok dříve. Ministerstvo dále podle kontrolorů neúčtovalo dlouhodobé podmíněné závazky z uzavřených smluv.

Inspektoři NKÚ zjistili nedostatky také v údajích předkládaných ministerstvem pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Díky nim lze sledovat předpokládané příjmy, odhadnout výdaje a sledovat jejich skutečné plnění. Nesprávnosti v těchto datech přesáhly 143 miliónů korun, uvedl NKÚ.

Podle náměstka ministerstva práce Martina Kučery se žádné peníze neztratily a jedná se o nedostatky u účetních operací. Resort se odvolal, NKÚ jeho námitky ale zamítl, uvedl náměstek.

Často měnili účetní software

Podle kontrolorů ministerstvo často měnilo účetní software a údaje, které do něj vkládalo, nebyly dostatečně podrobné. „Od roku 2011 změnilo MPSV svůj účetní software třikrát, naposledy v roce 2016,” zjistil NKÚ. Přechod na nový systém ale neměl resort podle kontrolorů dobře připravený.

„Kvůli neprůkaznosti účetnictví nemohl NKÚ vyhodnotit, jestli účetní závěrka MPSV za rok 2016 podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace ministerstva,” konstatovali kontroloři. Ze stejného důvodu nemohl NKÚ posoudit ani to, zda jsou údaje závěrečného účtu v souladu s údaji z účetnictví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků