Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky

Nezaměstnanost po pěti měsících poprvé mírně stoupla

Nezaměstnanost v Česku v červenci po pěti měsících poklesu stoupla na 3,1 procenta z červnových 2,9 procenta. Bez práce bylo 231 570 lidí. Počet volných míst ale vzrostl na téměř 310 tisíc, oznámil ve středu Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky
Nezaměstnanost po pěti měsících poprvé mírně stoupla

„V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence úřadů práce a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených,“ řekla ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Před rokem byla nezaměstnanost na 4,1 procentech a bez práce bylo tehdy přes 303 tisíc lidí.

Zaměstnavatelé hledají pracovníky napříč obory, nejvíce chybějí dělnické a technické profese. Zájem je stále i o typicky letní pracovní pozice. Poptávka je po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny, pracovnících do zahradnictví, sportovních a rekreačních středisek, v cestovním ruchu nebo po instruktorech na dětských letních táborech, kuchaře, číšníky, servírky či lektory cizích jazyků.

Podíl nezaměstnaných osob na počtu obyvatel

Foto: Úřad práce

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou (1,1 procenta), Jindřichův Hradec (1,2 procenta) a Praha - východ (1,3 procenta). Nejvyšší byla naopak v okresech Karviná (7,2 procenta), Most (6,4 procenta) a Ostrava - město (5,9 procenta).

Podíl nezaměstnaných žen vzrostl na 3,4 procenta, podíl nezaměstnaných mužů zůstal na hodnotě 2,7 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků