Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky

Nezaměstnanost je nejnižší za 21 let

Nezaměstnanost v Česku klesla v březnu na 3,5 procenta z únorových 3,7 procenta, uvedl v úterý Úřad práce ČR (ÚP ČR). Zaměstnání hledalo 263 608 uchazečů, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997.

Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky
Nezaměstnanost je nejnižší za 21 let

„Letošní březnová hodnota je, pokud jde o počet uchazečů o zaměstnání, nejnižší od roku 1997, kdy tehdejší úřady práce hlásily 199 597 nezaměstnaných,“ upřesnila ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Nezaměstnanost mezi muži i ženami klesla na stejnou hodnotu, tedy 3,5 procenta. Dosud bývala nezaměstnanost žen o něco málo vyšší. Práci hledají nejčastěji uchazeči s nízkou kvalifikací, se základním, středním, středním odborným nebo nedokončeným vzděláním.

Přibylo i nabízených volných míst, zaměstnavatelé jich v březnu nabízeli přes 263 tisíc, ještě o měsíc dříve jich bylo 239 tisíc. Nejvíce shánějí pracovníky v dělnických a technických oborech.

Nezaměstnanost v regionech

Foto: David Ryneš, Novinky

V březnu odešlo z evidence nezaměstnaných 50 tisíc lidí. „Řada jich našla uplatnění ve stavebnictví, v lázeňství, zemědělství, lesnictví, gastronomii nebo třeba v cestovním ruchu. A svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání,“ uvedla Sadílková.

Nejvíce se s nezaměstnaností potýká Moravskoslezský kraj, kde dosahuje 5,4 procenta, a Ústecký kraj, kde se jedná o 5,2 procenta. Velmi nízká je naopak míra nezaměstnanosti v Praze, kde uchazeči o práci tvoří 2,2 procenta populace ve věku 15 až 64 let, a v Plzeňském kraji, kde je míra nezaměstnanosti o jeden procentní bod vyšší než v hlavním městě.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce

Čísla úřadu práce jsou rozdílná oproti údajům statistiků. ÚP ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území.

Český statistický úřad (ČSÚ) na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť nevěří, že by se jim to mohlo podařit.

Výsledek ČSÚ se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních. Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.

Podle ČSÚ i Eurostatu činila v Česku únorová nezaměstnanost 2,4 procenta, březnová čísla statistici teprve zveřejní. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků