Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky

Nezaměstnanost byla i v únoru rekordně nízká

Míra nezaměstnanosti v České republice se i v únoru - stejně jako tomu bylo už od loňského listopadu - držela na hodnotě 2,4 procenta. Meziročně klesla o jeden procentní bod. Nezaměstnanost v ČR je nadále nejnižší ze všech zemí Evropské unie. Data ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky
Nezaměstnanost byla i v únoru rekordně nízká

„Na prvním místě v Evropské unii jsme již od srpna 2016,” připomněl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.

Míra nezaměstnanosti mužů činí dvě procenta, u žen jsou to pak procenta tři.

ČSÚ zveřejňuje nezaměstnanost ve věkové skupině 15 až 64 let. Evropský statistický úřad Eurostat porovnává nezaměstnanost ve věkové kategorii 15 až 74 let. I v této věkové kategorii činila česká únorová nezaměstnanost 2,4 procenta.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce

ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť nevěří, že by se jim to mohlo podařit.

Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních. Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.

Čísla statistiků jsou rozdílná oproti údajům úřadů práce. Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Nezaměstnanost podle ÚP ČR činila v únoru 3,7 procenta. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků