Hlavní obsah
Větrné elektrárny v Německu Foto: Profimedia.cz

Německo a Norsko si budou posílat elektřinu podmořským kabelem

Německé větrníky a norské vodní elektrárny chystají energetickou symbiózu. Přebytky elektřiny si budou země posílat novým podmořským kabelem. Informoval o tom německý deník Handelsblatt a norská státní energetická firma Stattnett.

Větrné elektrárny v Německu Foto: Profimedia.cz
Německo a Norsko si budou posílat elektřinu podmořským kabelem

Přenosová kapacita kabelu dosáhne až 1400 megawattů, což odpovídá instalovanému výkonu velké uhelné nebo jaderné elektrárny. V provozu má být za tři roky.

Systém by měl především Německu pomoci vyrovnat se s přebytky výroby nestabilních obnovitelných zdrojů a se zmírňováním dalších problémů, které zemi přináší odchod od jaderné energetiky.

Nová přenosová trasa mezi severním Německem a jižním Norskem nazvaná NordLink měří 623 kilometrů, z toho 516 kilometrů povede pod mořským dnem. Kabel, jehož metr váží až 70 kilogramů, pokládá speciální norské plavidlo Nexans Skagerrak. Následuje ho loď „Polar King”, která kabel zahloubí až dva metry pod mořské dno.

Nebezpečné přetoky

Německo díky kabelu získá odbyt pro elektřinu z baltských a severomořských větrníků, jejíž nadbytek v případě větrného počasí není schopné dopravit na průmyslový jih kvůli chybějícím přenosovým trasám. V důsledku toho vzniká nejen v Německu, ale i v sousedních zemích včetně Česka nebezpečné přetížení sítě hrozící rozsáhlým blackoutem.

Nový kabel umožní poslat přebytečnou elektřinu do Norska, které více než 95 procent energie vyrábí ve vodních elektrárnách. Ty jsou schopné velice rychle reagovat na měnící se spotřebu, protože jejich spuštění na plný výkon nebo odstavení jsou otázkou minut. Dalším benefitem pro Německo bude možnost nakupovat v době bezvětří relativně levnou elektřinu přímo z norských vodních elektráren.

Německá média v souvislosti s tímto „megaprojektem”, jehož náklady se odhadují na až dvě miliardy eur (52 miliard korun), zdůrazňují, že projekt má přispět k vytvoření integrovaného evropského trhu s elektřinou. Také Evropská komise jej považuje za projekt společného zájmu – Evropská investiční banka na realizaci poskytla norskému provozovateli přenosových sítí Statnett úvěr ve výši 300 miliónů eur.

V Norsku vyrábějí 95 produkce elektřiny vodní elektrárny

Foto: Profimedia.cz

Státní firma Statnett v Norsku spravuje 237 vodních elektráren a další energetické zdroje, jež patří městům, obcím i soukromým firmám. Na financování podmořského kabelu se podílí také německá státní banka KfW.

„Díky kabelu se optimálně propojí dva vzájemně se doplňující systémy, které si budou vyměňovat elektřinu vyráběnou z obnovitelných zdrojů,” komentuje v listu Handelsblatt Lex Hartman z vedení německého provozovatele přenosových sítí, firmy TenneT.

Podobný podmořský kabel již zhruba osm let spojuje Norsko s Nizozemskem, ale jeho přenosová kapacita je ve srovnání s Nordlink asi poloviční. V plánu je rovněž kabel mezi Norskem a Velkou Británií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků