Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Issei Kato, Reuters

Němci stahují zpátky ze světa stovky tun zlatých rezerv

Německá centrální banka – Bundesbank – postupně stáhne ze zahraničí část svých zlatých rezerv. Většina zlata byla totiž kvůli bezpečnosti před možnou sovětskou invazí přemístěna dále na západ během studené války, informovala agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Issei Kato, Reuters
Němci stahují zpátky ze světa stovky tun zlatých rezerv

„Politicko-bezpečnostní situace se změnila, neboť letitý konflikt mezi Východem a Západem patří minulosti. Proto pochopitelně přehodnocujeme i úvahy týkající se uložení zlata dál na západ, co nejdál od železné opony,“ sdělil člen Bundesbanky Carl-Ludwig Thiele.

Před znovusjednocením Německa v roce 1990 bylo 97 procent německých zlatých rezerv uloženo v zahraničí. Bundesbank následně začala část zlata postupně stahovat, například v roce 2000 se jednalo o 931 tun z britské centrální banky.

Polovina zlata musí být doma

Cílem této „stěhovací akce“ je, aby se do roku 2020 nacházela polovina zlatých rezerv v německých trezorech ve Frankfurtu. Z New Yorku se tak přesune 300 tun zlata, z Paříže potom dalších 374 tun. Bundesbank přesto nehodlá zveřejnit náklady ve spojitosti s přesunem zlata ani to, jak má být zlatý kov přepravován.

Druhá polovina německých zlatých rezerv má zůstat i nadále v amerických a britských bankách, z toho 37 procent v New Yorku a 13 procent v Londýně.

Podpora pro ekonomiku

Za tímto krokem lze spatřovat německou snahu o větší kontrolu nad zlatými rezervami, stejně jako stimul pro další podporu německé ekonomiky jakožto hnacího motoru 17členné eurozóny a potažmo i 24členné Evropské unie. Zlato je podle Thieleho důležité pro „podporu důvěry v měnu i v ekonomickou sílu naší země“.

„Veškeré zlato musí domů, právě v této krizi potřebujeme jistotu okolo našich zlatých rezerv,“ hlásal už na podzim 2011 liberální poslanec Heinz-Peter Haustein.

Zlato má mít budoucnost

Německé zlaté rezervy, druhé největší na světě po amerických, v současné době činí téměř 3400 tun v celkové hodnotě skoro 138 miliard eur (zhruba 3,5 biliónu korun). V Německu se zatím nachází asi třetina.

„Je to historická anomálie, která se nyní napravuje,“ sdělil k plánu na stažení německého zlata ze zahraničí David Marsh, šéf ekonomického výzkumného ústavu OMFIF. Marsh rovněž předpokládá sílící význam zlata na trzích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků