Hlavní obsah
Německý ministr financí není v Řecku populární. Objevil se i na plakátech odpůrců zahraniční pomoci při referendu Foto: Christian Hartmann, Reuters

Němci dělají drahoty s třetím balíkem pomoci Řecku. Navrhují překlenovací úvěr

Německé ministerstvo financí by dalo přednost dalšímu překlenovacímu úvěru pro Řecko. Aténám a jejich věřitelům by prý poskytl dostatek času na dosažení konečné dohody o třetím záchranném balíčku. S odvoláním na zdroj z ministerstva to v pátek napsal německý list Süddeutsche Zeitung.

Německý ministr financí není v Řecku populární. Objevil se i na plakátech odpůrců zahraniční pomoci při referendu Foto: Christian Hartmann, Reuters
Němci dělají drahoty s třetím balíkem pomoci Řecku. Navrhují překlenovací úvěr

„Program, který by měl trvat tři roky a mít hodnotu přes 80 miliard eur, potřebuje opravdu solidní základnu,“ citoval německý list nejmenovaný zdroj. „Další překlenovací úvěr je lepší než jen zpola dokončený program,“ uvedl také zdroj listu, ze kterého citovala agentura Reuters.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble je dlouhodobě zastáncem přísnějšího postupu vůči Aténám, a to i například ve srovnání s kancléřkou Angelou Merkelovou. V Řecku je Schäuble považován za symbol bolestivých reforem vnucených věřiteli. Objevily se i plakáty, kde je vyobrazen s knírkem a přirovnáván k Hitlerovi. Německo je největším věřitelem Řecka.

Komu dluží Řecko

Foto: David Ryneš, Novinky

Atény jednají s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o podmínkách poskytnutí nového záchranného úvěru ve výši až 86 miliard eur, aby tak zažehnaly finanční kolaps předlužené země.

Nejistá podpora MMF

Evropská komise ve čtvrtek oznámila, že rozhovory s Řeckem o třetím záchranném programu postupují uspokojivě. Je proto možné, že dohody s Aténami dosáhnou vyjednávači do 20. srpna. Řecký premiér Alexis Tsipras a francouzský prezident François Hollande ten den vyjádřili názor, že nový záchranný program pro Atény by mohl být a měl být schválen brzy po 15. srpnu. Postup, který údajně upřednostňuje německé ministerstvo, je s tímto názorem podle agentury Reuters v rozporu.

Jistá zatím není ani podpora MMF. Deník Financial Times s odkazem na důvěrnou zprávu vedení fondu koncem července napsal, že se MMF nemůže podílet na novém záchranném programu pro Řecko, pokud země výrazněji nepokročí s reformami a věřitelé (především státy eurozóny) nepřistoupí na částečné oddlužení země. Již předtím MMF ve svých analýzách uvedl, že řecký dluh je neudržitelný a bude potřeba jeho část odpustit nebo odložit splátky až o 30 let. [celá zpráva]

Atény si již v červenci zajistily tříměsíční překlenovací úvěr přesahující sedm miliard eur, díky kterému mohly uhradit dřívější splátky Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. ECB také už několikrát navýšila přísun nouzové likvidity v eurech, která drží nad vodou řecké banky. V těch pro místní stále platí týdenní limity výběru ve výši 420 eur (11 350 korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků