Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Yiannis Kourtoglou, Reuters

Záchrana Řecka se komplikuje, MMF váhá s podporou

Mezinárodní měnový fond (MMF) se nemůže podílet na třetím záchranném programu pro Řecko, uvedla podle Financial Times výkonná rada fondu. Ta nejprve po Aténách žádá rychlejší zavádění reforem a po věřitelích, aby přistoupili na částečné oddlužení Řecka.

Ilustrační foto Foto: Yiannis Kourtoglou, Reuters
Záchrana Řecka se komplikuje, MMF váhá s podporou

Závěr dvouhodinového středečního jednání rady MMF podle ekonomického listu naznačuje, že se fond o účasti na dalším záchranném programu pro Řecko bude rozhodovat celé měsíce, možná až do příštího roku.

Čtyřstránkové „přísně tajné“ usnesení vedení fondu, které FT získaly, uvádí, že se o účasti na záchranném fondu zatím nemohou rozhodnout. Učiní tak prý až ve „druhé fázi“, když se Řecko dohodne na „kompletních reformách“ a především, když věřitelé z eurozóny přistoupí na částečné oddlužení Řecka.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Váhání MMF s účastí na programu by podle listu mohlo způsobit problémy například v Německu, kde by se schválením programu ve výši 86 miliard eur bez účasti fondu těžko souhlasil Spolkový sněm. Ten podobně jako parlament v Rakousku dal v polovině července vládě zelenou, aby jednala o podrobnostech záchranného programu, nikoli ale konečný souhlas.

Aténská akciová burza zůstala ve čtvrtek zavřená, provoz zřejmě neobnoví ani v pátek. Důvodem jsou technické potíže v řeckých bankách, oznámila mluvčí burzy. Akciový trh je v důsledku řecké dluhové krize zavřený už zhruba měsíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků