Hlavní obsah
Foto: Martin Domín, Eva Zajícová

Nejziskovější bankou v Česku je KB, zisky rostou všem

Komerční banka vykázala za rok 2004 zisk 9,3 miliardy korun podle mezinárodních účetních standardů. V porovnání s rokem 2003 je to nárůst o 150 miliónů. KB je tak nejziskovější bankou v ČR.

Foto: Martin Domín, Eva Zajícová
Nejziskovější bankou v Česku je KB, zisky rostou všem

Výnosy firmy přesahovaly 22,7 miliardy korun. Výsledky jsou zatím předběžné, nekonsolidované a neauditované. KB loni zvýšila počet klientů na 1,42 miliónu.

"Čisté poplatky a provize dosáhly v roce 2004 výše 8,88 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o dvě procenta," popsala mluvčí banky Marie Petrovová. Z úroků měla společnost, kterou ze 60 procent ovládá francouzská Societé General, výnosy 12,36 miliardy korun.

Zisky ale rostly téměř všem bankovním ústavům, které v ČR působí. Největší ČSOB za loňský rok vykázala zisk 6,99 miliardy korun, což je dvojnásobek plusu z roku 2003.

Česká spořitelna, největší ústav podle počtu klientů, podle předběžných výsledků získala 7,65 miliardy korun, v porovnání s předchozím rokem je to nárůst o pět procent. [celá zpráva]

Čtvrtá největší banka na českém trhu HVB Bank měla zisk 1,64 miliardy korun. [celá zpráva]

Výšší zisky z úroků a poplatků

Jak už naznačila Petrovová, značný podíl na růstu výnosů mají neustále se zvyšující poplatky za vedení a správu účtu. Jsou jedny z nejvyšších v Evropě. Klienti si často stěžují na to, že musí platit i za služby, které ve skutečnosti nechtějí. Česká obchodní inspekce minulý týden oznámila, že bude hledat způsob, jak banky a jejich poplatky kontrolovat.

Z nedávného mezinárodního srovnání poplatků od společnosti BCG vyplynulo, že tuzemské banky jsou dražší než peněžní ústavy v okolních zemích a u základních služeb se blíží cenám v Německu či Rakousku. Na začátku roku 2005 ale některé banky, např. Komerční banka, Poštovní spořitelna, Živnobanka či Raiffeisenbank, poplatky opět zvýšily. Dolů s cenou šla Česká spořitelna.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků