Hlavní obsah
Japonky v tradičním oděvu v centru Tokia Foto: Profimedia.cz

Nejvíc dluží za stát Japonci. Češi jsou na tom lépe než Slováci

Na splacení státního dluhu by musel každý Japonec zaplatit v přepočtu 2,2 miliónu korun. Druhou nejvíc zadluženou zemí na hlavu je Irsko, třetí Belgie. Češi dluží v přepočtu na obyvatele méně než Slováci nebo Maďaři. Vyplývá to ze srovnání serveru howmuch.net, na které upozornil web Světového ekonomického fóra (WEF).

Japonky v tradičním oděvu v centru Tokia Foto: Profimedia.cz
Nejvíc dluží za stát Japonci. Češi jsou na tom lépe než Slováci

Vedle peněz vybraných z daní si vlády na státní výdaje půjčují například prodejem dluhopisů. V případě řady vyspělých zemí jde o částky v miliardách či biliónech dolarů.

Například státní dluh Japonska je 10 biliónů dolarů (255 biliónů korun), USA 19 biliónů. Takové sumy si člověk těžko dovede přestavit, proto pro snadnější srovnání dluh autoři infografiky rozpočítali na hlavu podle výše populace. Vychází přitom z dat Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Žádné složenky, s jejichž pomocí kdysi popularizoval problematiku státního dluhu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, lidem nechodí. Nezvládnutý státní dluh ale lidé mohou pocítit  v podobě vyšších daní a nižších penzí, jak ukazuje třeba případ Řecka.

Nejvíc by na splacení dluhu museli dát Japonci. Na jednoho vychází astronomických 85 695 dolarů (2,2 miliónu korun). Druhé nejzadluženější na hlavu je Irsko, kde částka vychází na 67 148 dolarů (1,7 miliónu korun) a třetí Belgie, kde je to 44 203 dolarů (1,12 miliónu korun).

Ze srovnání vyplývá, že například Řekové jsou na hlavu méně zadlužení než Britové nebo Rakušané. Jenže jejich ekonomika je méně výkonná, a tak v poměru k HDP si Řecko stojí hůře. Na grafice patří ke skupině zemí, u kterých je dluh větší než 100 procent ročního HDP.

Nejméně zadlužené jsou chudé země

Pro Česko srovnání uvádí dluh na obyvatele 7 500 dolarů (191 tisíc korun). Podle posledních dat českého ministerstva financí státní dluh Česka loni klesl o 59,6 miliardy korun na 1,613 biliónu korun, tedy 153 tisíc na jednoho. Grafika vychází z dat roku 2015, částka se liší i kvůli odlišné metodice a zaokrouhlování - řádově ale odpovídá. Na hlavu tak vychází zadlužení Čechů nižší než Slováků (8 800 dolarů), nebo Maďarů (9 000 dolarů) nebo Chorvatů (10 200 dolarů).

Nejméně zadlužené jsou Libérie, Tádžikistán a Kongo. Na hlavu zde dluží mezi 30 - 90 dolary. Jde o chudé země, u kterých nízký dluh není výsledkem skvělého hospodaření, ale spíše faktu, že se jim investoři obávají půjčovat.

Zadlužení je mnohdy výhodné, pokud se využije na investice a státní dluh se nevymkne kontrole. V takovém případě přichází státní bankrot, jaký vyhlásila například Argentina v roce 2002.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků