Hlavní obsah
Centrála banky JP Morgan Chase v New Yorku Foto: Mike Segar, Reuters

Největší americká banka měla rekordní zisk

Největší americká banka podle objemu aktiv a vkladů JPMorgan Chase & Co v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 35 procent na 8,7 miliardy dolarů (zhruba 179 miliard Kč). Dosáhla tak nejvyššího čtvrtletního zisku ve své historii. Bance pomohly vyšší příjmy z úroků i nižší daně.

Centrála banky JP Morgan Chase v New Yorku Foto: Mike Segar, Reuters
Největší americká banka měla rekordní zisk

Výsledky podniku byly podpořeny daňovou reformou a růstem úrokových sazeb.
Čtvrtletní příjmy společnosti JPMorgan se meziročně zvýšily o zhruba deset procent na 28,52 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 27,68 miliardy dolarů.

Čisté příjmy z úroků stouply o devět procent na 13,5 miliardy dolarů, a to díky vyšším úrokovým sazbám i růstu objemu úvěrů. Americká centrální banka v prosinci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,25 až 1,50 procenta. Letos v březnu pak základní sazba Fedu vzrostla o další čtvrtinu procentního bodu do rozpětí 1,50 až 1,75 procenta.

Pomohly nižší daně

Společnost JPMorgan navíc těžila z daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa snižující sazbu daně z příjmu. Na daních tak za první čtvrtletí zaplatila o 240 milionů dolarů méně než před rokem, ačkoli její hrubý zisk vzrostl o zhruba dvě miliardy dolarů, napsala agentura AP.

Čtvrtletní výsledky v pátek zveřejnila také čtvrtá největší banka v USA Citigroup. V prvním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 13 procent na 4,62 miliardy dolarů (94,8 miliardy korun). Celkové příjmy se zvýšily o tři procenta na 18,87 miliardy dolarů (přes 387 miliard Kč).

Výsledky překonaly odhady analytiků. Podobně jako u konkurenta napomohly zejména nižší daně a vyšší zisky z drobného bankovnictví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků