Navýšení podílu CEFC v J&T Finance Group padá
Čínská skupina CEFC má v J&T Finance Group, která vlastní českou J&T Banku a slovenskou Poštovou banku, podíl 9,9 procenta. Chtěla ho navýšit na 50 procent, transakci však neschválila ČNB. Čínská skupina se proti rozhodnutí odvolala, v pondělí však informovala o stažení žádosti.
Vysvětlovala to ohledy na změnu v akcionářské struktuře. Do CEFC Europe vstupuje podle jejího mluvčího Pavla Bednáře další akcionář, jehož podíl a název však nezveřejnil.
Server Týden.cz v pondělí napsal, že téměř poloviční podíl v ní získá čínským státem vlastněná společnost CITIC Group.
Transakce v ohrožení
Snahy o navýšení podílu provázely komplikace. Skupina J&T Finance v předchozích dnech požádala představitele CEFC o vyjádření ke zprávám o zadržení šéfa firmy Jie Ťien-minga a převzetí společnosti vládní agenturou Šanghaj Kuo-šeng. [celá zpráva]
„Pokud CEFC uspokojivě nevyvrátí zprávy o zásadních ekonomických problémech skupiny a jasně nevysvětlí důvody údajného stíhání jejího vrcholového představitele, je dokončení dlouho připravované transakce vstupu do J&T Finance Group nepřijatelné,” uvedla skupina J&T minulý týden.
V pondělí česká prezidentská kancelář oznámila, že čínská strana informovala o vyšetřování šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. [celá zpráva]
Tím by se žádost u ČNB jevila dál jako bezpředmětná, společnost však naznačila, že by jednání mohla pokračovat po vstupu nového akcionáře.
Šéf představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming, který je členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, na snímku vlevo.
Foto: Lucie Mikulášková, ČTK
O zadržení Jie Ťien-minga, který je i poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, jako první informoval server South China Morning Post s odvoláním na čtyři informované zdroje. Server Neovlivní.cz tvrdil, že mu informace potvrdili čínští podnikatelé a úředníci přímo v Číně.
Většina akvizic skupiny CEFC byla financována čínskými státními bankami, uvedl South China Morning Post. China Development Bank CEFC poskytla úvěry v celkové výši 32,3 miliardy jüanů (105,5 miliardy korun).
Podle informací agentury Reuters si CEFC v poslední době excesivně půjčovala. Byla ochotná přistupovat i na krátkodobé půjčky s úroky až 36 procent. Zdroje agentury z toho vyvozují, že firmě chybí hotovost. [celá zpráva]
Skupina CEFC |
Působí v energetice, financích a průmyslu. V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz. Ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadiónu v Edenu. Eden je podle informací Radiožurnálu v zástavě. Banka J&T totiž některé nemovitosti CEFC zastavila kvůli obří půjčce. Vedle Edenu jde o budovu bývalé Živnobanky v centru Prahy nebo luxusní pětihvězdičkový hotel Le Palais Art Hotel Prague. |
Skupinu J&T Finance založili slovenští podnikatelé Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč. Od roku 2014 sídlí v Praze. Hlavními akcionáři jsou Jakabovič a Tkáč.