Hlavní obsah
Lidé nakupují před svátky Foto: Petr Horník, Právo

Na Vánoce opět zavřou velké obchody. Většině lidí to nevadí

Už několik let platí zákon, který obchodníkům nařizuje uzavřít své prodejny na Štědrý den ve 12 hodin a další dva dny neotevřít vůbec. Čechům to ale nijak zvlášť nevadí. V průzkumu KPMG dokonce 49 procent dotazovaných podpořilo variantu, aby obchody měly zavřeno přes všechny státní svátky.

Lidé nakupují před svátky Foto: Petr Horník, Právo
Na Vánoce opět zavřou velké obchody. Většině lidí to nevadí

Pětina lidí zastává názor, že obchody prodávající potraviny by měly být zavřené jen některé svátky. Se zavírací dobou v neděli souhlasí třetina respondentů. Pouze každý pátý uvedl, že by obchody měly mít pořád otevřeno, přičemž platí, že více si to přejí muži než ženy, a také vzdělanější lidé. Tázaní mohli podpořit víc než jednu nabízenou variantu.

Průzkum dále zjišťoval, zda by měl stát v otázce otevírací doby obchodů rozlišovat jejich velikost, jak je tomu nyní. Mezi dotazovanými si 64 procent lidí myslí, že by tomu tak být nemělo, pro odlišný přístup k obchodům různých velikostí je necelá pětina (18 procent). Stejný podíl lidí na to nemá názor.

Svátky, kdy musí mít velké obchody zavřeno
1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. květen – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
24. prosince – Štědrý den – prodej omezen do 12 hodin
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční

Povinnost neprodávat o sedmi svátcích ukládá zákon obchodům s rozlohou nad 200 metrů čtverečních. Za porušení hrozí pokuta až milion korun, při opakovaném porušení až pět milionů. Dodržování kontroluje Česká obchodní inspekce. Regulaci prosadili zákonodárci ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. Hlavním cílem je, aby zaměstnanci mohli trávit svátky v klidu se svou rodinou.

Lidé si ale často stěžují na konečnou verzi zákazu, kdy některé svátky otevřeno je a jiné ne. Před každým svátkem tak lidé zjišťují, jestli právě ten den bude či nebude zavřeno a jak si vlastně mají naplánovat nákup.

Omezení prodejní doby od začátku kritizuje například Hospodářská komora nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu. Opatření podpořily odbory, nemá ale podporu všech zaměstnanců. Některým vadí, že si nemohou na svátky vydělat za příplatky.

Průzkum KPMG o nákupních zvyklostech Čechů proběhl na tisícovce respondentů v reprezentativním zastoupení podle věku a kraje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků