Hlavní obsah
Při zátěžových zkouškách najelo na ostravský most několik nákladních automobilů. Foto: Aleš Honus, Právo

Na poškozených mostech v Ostravě se bude jezdit jen třicítkou

Povolenou rychlost na poškozených mostech v Ostravě-Přívoze bude nutné snížit na 30 kilometrů v hodině a auta je budou moci projíždět pouze v jednom pruhu. Most, na kterém koncem minulého týdne provedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zátěžové testy, totiž ve zkoušce neobstál. Řekl to v úterý mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Při zátěžových zkouškách najelo na ostravský most několik nákladních automobilů. Foto: Aleš Honus, Právo
Na poškozených mostech v Ostravě se bude jezdit jen třicítkou

Omezená rychlost bude i na patnáctikilometrovém úseku dálnice u Ostravy, který je nejvíce zvlněný.

Zřícení oběma mostům podle ŘSD nehrozí, může ale nastat situace, kdy bude nutné na ně zakázat vjezd úplně. Záviset to bude především na počasí, nízké teploty totiž mohou stav mostů zhoršit. Od září v místě platí zákaz vjezdu kamiónů a omezení rychlosti. V současnosti tudy řidiči osobních aut mohou projíždět padesátikilometrovou rychlostí ve dvou pruzích.

Na mostech se během letošního léta objevily trhliny způsobené pnutím stavby, mostní podpěry se podle ŘSD pohybují nerovnoměrně a ložiska jsou vysunutá mimo přípustné meze.

Problémové mosty v Ostravě - Přívoz

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Po provedení zátěžových testů je podle Rýdla jasné, že oba mosty jsou na tom stejně špatně. Konstrukce by měla unést vozidlo vážící 32 tun, ve skutečnosti ale představuje pro mosty riziko průjezd vozidel těžších než 3,6 tuny.

Omezení na zvlněné dálnici

Na omezení rychlosti v nejhůře postiženém úseku dálnice D 47, která je od uvedení do provozu označovaná jako D 1, se podle Rýdla dohodlo ŘSD s dopravní policií.

Zatímco nyní je v úseku několik samostatných omezení rychlosti, do budoucna bude nutné kvůli zhoršujícímu se stavu omezit rychlost na celém patnáctikilometrovém úseku. Řidiči by jím měli projíždět maximální rychlostí 110 kilometrů v hodině, na nejhorších částech by měla rychlost klesnout až na 60 kilometrů za hodinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků