Hlavní obsah
Supermarkety by mohly na Velikonoční pondělí zůstat otevřené. Ilustrační foto Foto: Eric Gaillard, Reuters

Na nákup i o Velikonocích: V případě nouzového stavu neplatí zákaz prodeje

Zákaz prodeje v prodejnách nad 200 metrů čtverečních neplatí, pokud je vyhlášen nouzový stav. V pátek na to v tiskové zprávě upozornila Česká obchodní inspekce (ČOI). To znamená, že pokud mají takové obchody výjimku z aktuálního zákazu prodeje kvůli koronaviru, na Velikonoční pondělí mohou zůstat otevřené.

Supermarkety by mohly na Velikonoční pondělí zůstat otevřené. Ilustrační foto Foto: Eric Gaillard, Reuters
Na nákup i o Velikonocích: V případě nouzového stavu neplatí zákaz prodeje

Pokud by na Velikonoční pondělí 13. dubna nadále trval nouzový stav – a nic nenasvědčuje tomu, že by platit neměl –, pak by velké maloobchodní řetězce prodávající potraviny mohly mít otevřeno.

„Zákon o prodejní době v maloobchodě totiž počítá právě s touto výjimkou, a tedy například i velké prodejny potravin s prodejní plochou nad 200 m² by mohly prodávat bez omezení. Zjednodušeně řečeno – zákon o prodejní době v maloobchodě po dobu nouzového stavu 'neplatí',” uvedla ČOI v tiskové zprávě.

Aktuálně platí nouzový stav do 11. dubna. Sněmovna bude v úterý hlasovat o jeho prodloužení do konce dubna. Vláda původně navrhovala prodloužení až do 11. května.

Na supermarkety by se nevztahoval ani jeden ze dvou zákazů

V souvislosti s opatřeními proti šíření nákazy koronavirovým onemocněním Covid-19 jsou zavřeny provozovny služeb jako restaurace či hospody, stejně jako velká část maloobchodních prodejen.

Prodejny s potravinami mají však výjimku. V případě trvání stavu nouze by se na ně nevztahoval ani vládní zákaz v souvislosti s epidemií, ani zákaz prodeje o svátcích.

„S účinností ode dne 2. dubna 2020 od 6:00 hod. do dne 11. dubna 2020 do 6:00 hod. se zakazuje maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách, s výjimkou těchto prodejen:
potravin,
pohonných hmot,
paliv,
hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
lékárny, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků,
malých domácích zvířat,
krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
novin a časopisů,
tabákových výrobků,
služeb prádelen a čistíren,
opravy silničních vozidel, pokud v provozovně není současně více než 30 osob,
odtahy a odstraňování závad vozidel v provozu na pozemních komunikacích,
prodej náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím,
provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilky od třetí strany,
prodej zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby,
pokladní prodej jízdenek,
lázeňská zařízení, pokud v nich bude poskytována pouze lázeňská služba hrazená alespoň zčásti z veřejného zdravotního pojištění,
provozování pohřební služby,
květinářství,
provádění staveb a jejich odstraňování, projektovou činnost ve výstavbě, geologické práce, zeměměřičství, testování, měření a analýzu ve stavebnictví,
prodej textilního materiálu a textilní galanterie,
servis výpočetní a telekomunikační techniky, audio- a videopřijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
realitní zprostředkování a činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence,
zámečnictví a servisu dalších výrobků pro domácnost,
oprav, údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost,
provozování pohřebiště, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských pozůstatků nebo lidských ostatků včetně ukládání lidských ostatků do uren,
myčky automobilů,
domácích potřeb, pokud lze v provozovně nakoupit ochranné prostředky dýchacích cest, jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, rukavice nebo dezinfekci,”
„Dále se tento zákaz nevztahuje na prodej potravin v provozovnách, pro které prodej potravin sice nepředstavuje převážnou část činností dané provozovny, avšak část provozovny, ve které se prodávají potraviny, je oddělena od ostatních částí provozovny.”
 Zdroj: Mimořádné opatření MZČR
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků