Hlavní obsah

Na jednoho důchodce platí 2,5 zaměstnance

Na každého důchodce v České republice připadá 2,5 zaměstnaných lidí, kteří jim přispívají na důchod. Podle České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku k 31. květnu 2007 celkem 2 005 920 starobních důchodců a 5 015 479 poplatníků pojistného na sociální zabezpečení. .

Na jednoho důchodce platí 2,5 zaměstnance

 Lidí, kteří přispívají na důchodce, za šest let přibylo. V květnu 2001 na jednoho starobního důchodce přispívalo v průměru 2,47 poplatníka pojistného.

Všech důchodců, tedy penzistů starobních i osob pobírajících důchody invalidní a pozůstalostní, bylo ke konci května letošního roku 2 697 104. To znamená, že na jednoho důchodce přispívalo 1,86 poplatníka pojistného.

V květnu 2001 se jednalo o 1,84 poplatníka. Pojistné na sociální zabezpečení musí platit zaměstnanci, organizace za své zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné.

Od roku 2001 přibylo více poplatníků než důchodců

Od května 2001 do května 2007 přibylo celkem 256 514 poplatníků pojistného, což znamená nárůst o 5,1 %. Starobních důchodců bylo přitom v květnu 2007 o 82 501 více (nárůst o 4,1 %) než před šesti lety.

Počet poplatníků pojistného tak roste rychleji než počet starobních důchodců. Sociální systém České republiky je založený na principu solidarity, který funguje ve vyspělých státech světa. Zdraví lidé tak platbami pojistného pomáhají dlouhodobě nemocným, mladí zase starým.

Pojistné na sociální zabezpečení zahrnuje platby na důchodové pojištění, na nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Peníze, které Česká správa sociálního zabezpečení na pojistném vybere, tvoří více než třetinu příjmů státního rozpočtu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků