Hlavní obsah
Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt Foto: Stefanie Loos, Reuters

Mýtné pro osobní auta v Německu může být ztrátové, tvrdí studie

Mýtné pro osobní auta na německých dálnicích může být pro německý rozpočet výrazně ztrátové, ukazuje studie zpracovaná pro největší evropský autoklub ADAC. Německo by podle analýzy, o níž informuje deník Die Welt, muselo na systém mýtného doplácet stovky miliónů eur ročně.

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt Foto: Stefanie Loos, Reuters
Mýtné pro osobní auta v Německu může být ztrátové, tvrdí studie

Ministr dopravy Alexander Dobrindt (CSU) si od zavedení dálničních poplatků pro osobní auta slibuje čistý roční příjem kolem 524 miliónů eur (14,2 miliardy korun). Analýzu jeho úřadu už ale zpochybnilo několik jiných studií. Vedle dřívější studie pro stranu Zelených tak činí i aktuální analýza dopravního experta Ralfa Ratzenbergera pro ADAC.

Ratzenberger v ní tvrdí, že ministerstvo dopravy očekávané příjmy výrazně nadhodnocuje. Podle jeho propočtů bude projekt, který nedávno schválila německá vláda, už od zavedení v roce 2019 ztrátový. V prvním roce na něj podle experta Německo doplatí 147 miliónů eur (3,97 miliardy korun), v roce 2023 už 251 miliónů eur (6,78 miliardy korun).

Důvodem je především nastavení systému, který počítá s tím, že za něj budou de facto platit jen zahraniční řidiči. Řidiči v Německu registrovaných aut mýtné sice také zaplatí, posléze jim ale bude vráceno, protože se jim sníží daň z motorových vozidel.

Majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na dálničních poplatcích. A právě toto opatření je z rozpočtového hlediska velkým problémem. Ruku v ruce s tím, jak na německých silnicích bude přibývat ekologických aut, se totiž budou zvyšovat náklady Německa na mýtné.

Na návrh německé vlády, s nímž už souhlasila Evropská unie, hledí skepticky několik evropských zemí včetně Česka. V lednu ho kritizoval i šéf autoklubu ADAC, podle něhož je mýtné pro osobní vozy zbytečné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků