Hlavní obsah
Sídlo MMF ve Washingtonu Foto: Yuri Gripas, Reuters

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na 4,9 procenta

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, uvedl v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší.

Sídlo MMF ve Washingtonu Foto: Yuri Gripas, Reuters
MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na 4,9 procenta

Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích.

„Přístup k vakcínám se ukázal jako hlavní linie zlomu, podél které se zotavení globální ekonomiky dělí na dvě části: na země, které se ještě letos mohou těšit na další normalizaci aktivit, a na ty, které se budou nadále setkávat s opakovanými případy infekce a rostoucím počtem úmrtí,” uvedl MMF.

„Zotavení ale není jisté ani v zemích, kde je výskyt infekce nyní velmi nízký, jestliže virus bude přetrvávat jinde,” dodal MMF.

Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Do první skupiny zemí patří podle fondu téměř všechny vyspělé ekonomiky. Naopak výhled pro velkou část rozvojových a mladých tržních ekonomik je proti dubnu horší.

Hrubý domácí produkt (HDP) Česka podle jarního výhledu poroste o 4,2 procenta. Ještě v podzimním výhledu MMF počítal s růstem o 5,1 procenta.

V roce 2022 se potom český HDP má zvýšit o 4,3 procenta. Tento národní odhad fond v úterý neaktualizoval.

Za loňský rok zaznamenalo Česko propad HDP o 5,6 procenta, zotavení tedy přijde až příští rok.

Loňský výkon ekonomik silně poznamenala globální pandemie nemoci covid-19 a s ní související restrikce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků