Hlavní obsah
Řecký premiér Alexis Tsipras Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

MMF dal Řecku najevo, že odklad splátek nepřipustí

Mezinárodní měnový fond (MMF) dal údajně Řecku tento měsíc najevo, aby jej zbytečně nežádalo o odklad dlužních splátek. Podle čtvrteční zprávy listu Financial Times to udělal poté, co jej řečtí činitelé neoficiálně kontaktovali ohledně možnosti odkladu plateb. Řecko má v květnu splatit fondu ve dvou splátkách takřka miliardu eur (zhruba 27 miliard Kč).

Řecký premiér Alexis Tsipras Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
MMF dal Řecku najevo, že odklad splátek nepřipustí

Britský list s odkazem na činitele z obou stran neoficiálních rozhovorů uvedl, že MMF Aténám vzkázal, že restrukturalizace jejich dluhu není možná a že mluvit o ní by bylo možné jen v rámci zcela nového záchranného programu. Přesvědčil tím prý Řecko, aby takovou žádost nepodávalo.

Jednání dokládají, že řecká vláda už jen obtížně získává peníze, jimiž by mohla vyplácet doma mzdy a důchody a zároveň hradit splatné dluhy. Zástupci řeckých věřitelů si podle listu nejsou jisti, zda Atény budou schopny fondu uhradit květnové splátky. V každém případě se situace plně vyjasní nejpozději do června, kdy bude muset Řecko splatit Evropské centrální bance dluhopisy v mnohem vyšším objemu, píše list.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle informovaných zdrojů agentury Reuters dojdou řecké vládě rezervy po 20. dubnu. Vláda si podle nich ale bude moci ještě pár týdnů vypomáhat jednorázovými opatřeními, zejména stahováním hotovostních rezerv státních podniků.

Řecko musí MMF letos z prvního záchranného balíku z roku 2010 splatit celkem přes devět miliard eur. Atény minulý týden uhradily fondu dluh kolem 450 miliónů eur, už tehdy ale někteří členové vlády tuto splátku vzhledem ke zhoršeným finančním možnostem země zpochybňovali.

Zleva: šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, prezident Světové banky Jim Yong Kim a německá kancléřka Angela Merkelová

Foto: Kay Nietfeld, Reuters

Řecká vláda má mezinárodním věřitelům předložit program reforem, který je pro eurozónu podmínkou uvolnění zbylých úvěrů z druhého záchranného balíku v sumě 7,2 miliardy eur. Atény však stále nedodaly plán, který by věřitelé považovali za přijatelný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků