Hlavní obsah
Klaus Regling Foto: Právo

MMF by se do záchrany zemí eura plést neměl, tvrdí šéf záchranného fondu

Podle šéfa záchranného fondu eurozóny (EMS) Klause Reglinga udělal Mezinárodní měnový fond (MMF) z rozpočtových pravidel Evropské unie frašku. V dlouhodobějším horizontu by se podle něj neměl účastnit záchranných balíků pro země eurozóny, které sužuje dluhová krize. Regling to uvedl pro páteční vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Klaus Regling Foto: Právo
MMF by se do záchrany zemí eura plést neměl, tvrdí šéf záchranného fondu

Podle Reglinga by se měla takzvaná trojka zástupců mezinárodních věřitelů, tedy Evropská komise, Evropská centrální banka a MMF, nakonec rozdělit. MMF by se měl v krátkém a středním období ještě na programech pomoci vzhledem ke svým zkušenostem podílet, „v dlouhodobém pohledu by ale země eura měly rozhodovat o těchto programech samy“, řekl Regling.

Regling, podobně jako řada dalších činitelů, ostře kritizoval MMF za to, že minulý týden označil za chybu, že se Řecku neodpustila podstatná část dluhů hned v roce 2010, kdy země dostala první finanční pomoc. První pomoc tak byla podle MMF zbytečným vyhozením více než sta miliard eur daňových poplatníků v situaci, kdy Řecko nebylo schopno své dluhy splácet. Podmínky programu pomoci navíc podle MMF zatížily řeckou ekonomiku víc, než bylo nutné.

Zpráva MMF vyvolala ostrou kritiku v EU. Evropská komise zdůraznila, že oddlužení Řecka by už tehdy mělo „zničující důsledky“, protože eurozóna neměla ještě k dispozici nástroje, jak bránit šíření dluhové krize.

„MMF udělal frašku z paktu stability a růstu a tvrdí přitom, že má zodpovědnost za růst. Nejenže tím vytváří falešné rozpory, ale především ukazuje, že nechápe pravidla naší měnové unie,“ řekl Regling.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků