Hlavní obsah
Předsedkyně MMF Christine Lagardeová Foto: Antara Foto, Reuters

Ministři financí EU podpořili nominaci Lagardeové do čela Evropské centrální banky

Rada pro hospodářské a finanční věci (Ecofin), orgán Rady Evropské unie (EU) sestávající z ministrů financí členských států, v úterý oficiálně doporučil nominaci Francouzky Christine Lagardeové na pozici prezidentky Evropské centrální banky (ECB). Dosavadní šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) by v říjnu měla v čele ECB nahradit Maria Draghiho.

Předsedkyně MMF Christine Lagardeová Foto: Antara Foto, Reuters
Ministři financí EU podpořili nominaci Lagardeové do čela Evropské centrální banky

Následovat mají konzultace s radou guvernérů ECB a v Evropském parlamentu (ECB), uvedla Rada EU na Twitteru.

Definitivní potvrzení ve funkci se čeká v říjnu, kdy končí mandát dosavadnímu šéfovi ECB Draghimu.

Dlouhodobě se přitom spekulovalo, že by Draghiho mohl nahradit guvernér finské centrální banky a člen rady guvernérů ECB Olli Rehn, případně jeho kolega z rady guvernérů, šéf německé Spolkové banky Jens Weidmann.

Rada guvernérů je orgán ECB složený z guvernérů centrálních bank jednotlivých zemí eurozóny. Evropští politici se však na summitu v Bruselu rozhodli dát přednost kandidátce, která dosud stála mimo ECB.

Jak Draghi, tak Rehn v poslední době naznačovali možnost snížení úrokových sazeb. Úrokové sazby má přitom již v tuto chvíli eurozóna velmi nízké, základní sazba je dokonce na nule. Diskontní sazba, kterou centrální banka úročí přebytečnou likviditu, je dokonce záporná. Proto se očekávalo spíše jejich zvýšení.

Centrální banka praktikovala mimořádná stimulační opatření čtyři roky, čímž chtěla oživit ekonomiku. Následně začala připravovat trhy na zpřísňování měnové politiky. Nyní však opakovaně signalizuje, že tento scénář vzal za své v důsledku obchodní války.

Podle ekonoma společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy je Lagardeová pro trhy zárukou kontinuity a předvídatelnosti. „V tomto smyslu uvítají, že volba padla právě na ni. Otázkou však je, do jaké míry bude Lagardeová – vzděláním právnička – schopna přicházet s novými přístupy k měnověpolitické stimulaci, pokud ty stávající nenaplní očekávání,” podotkl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků