Hlavní obsah
Sídlo Evropské centrální banky Foto: Alex Grimm, Reuters

Ministři financí EU dokončili vznik jednotného bankovního dohledu

Jednotný bankovní systém je skutečností, ministři financí EU na jednání v Lucemburku dokončili proces jeho vzniku. Dále se zabývali podobou budoucích záchranných sítí pro evropské banky.

Sídlo Evropské centrální banky Foto: Alex Grimm, Reuters
Ministři financí EU dokončili vznik jednotného bankovního dohledu

Podle České republiky by zapojení veřejných peněz do nich mělo být co nejmenší, řekl český ministr Jan Fischer. Jak Fischer uvedl, Česko sice není součástí vznikající evropské bankovní unie, přesto by mělo být v centru debat, neboť se nemůže tvářit, že se jej problematika netýká.

Bankovní dohled ve druhé polovině příštího roku převezme kontrolu nad přibližně 130 největšími bankami eurozóny a zemí, které sice eurem neplatí, ale rozhodly se k unii připojit. V úterý se diplomatům podařilo uklidnit poslední výhrady Británie. Se vznikem mechanismu už v září souhlasil Evropský parlament. Než dohled vznikne, provede Evropská centrální banka (ECB) prověrku aktiv dotčených bank.

Testy projdou tři tuzemské banky

Zátěžové prověrky bankovních domů v celé osmadvacítce chystá také Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). Tyto „stresstesty“ se podle Fischera mají týkat i tří českých bank: ČSOB, České spořitelny a Komerční banky. Ministr přitom věří, že kontroly dopadnou dobře.

Druhou fází vzniku bankovní unie pak má být vznik fondu označovaného jako Single Resolution Mechanism (SRM), který by měl umět bankám v potížích přímo pomáhat. O tomto tématu se nyní vede nejsilnější debata, dohoda by podle plánu měla být hotová do konce roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků