Hlavní obsah
 

Ptačí chřipka potvrzena, musí se vybít 100 tisíc kusů drůbeže

Testy potvrdily výskyt ptačí chřipky v chovu na Pardubicku. Na mimořádném brífinku to v pondělí potvrdili ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

 
Ptačí chřipka potvrzena, musí se vybít 100 tisíc kusů drůbeže

Jde již o druhé ohnisko ptačí chřipky, která se v Česku letos znovu objevila po třech letech.

„Bohužel informace nejsou příznivé. Vyšetření dnes ráno potvrdilo, že jde o vysoce patogenní typ ptačí chřipky, který je smrtelný pro drůbež. Přenos na člověka nebyl zaznamenán,” uvedl v pondělí Toman.

Vybíjí sto tisíc kusů drůbeže

V tříkilometrovém ochranném pásmu se podle něj nachází více než sto tisíc kusů drůbeže, kterou bude třeba vybít. Do řešení na místě zapojí policii a hasiče. Jednají i o zapojení armády. Chovatelé budou mít nárok na odškodnění podle ceny obvyklé na trhu.

Jedná se o chov drůbeže společnosti Moras z Moravan na Pardubicku. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta, vzorky odebrali veterináři v neděli.

Předseda představenstva Moras Zdeněk Barták krátce před tiskovým brífinkem potvrdil, že vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce začne v úterý.

Ptačí chřipka v Česku decimovala chovy v letech 2007 a 2017. Mezi lety 2016 a 2017 i kvůli tomu zdražila v tuzemských obchodech vejce zhruba o 25 procent.

První výskyt ptačí chřipky od roku 2017 byl zaznamenán letos ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v malém chovu, kde bylo 17 kusů drůbeže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků