Hlavní obsah
Vývoj HDP v ČR Foto: David Ryneš, Novinky

Ministerstvo financí zlepšilo odhad, ekonomika má růst o 2,5 procenta

Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí z loňských 4,5 procenta na 2,4 procenta. Příští rok HDP poroste o 2,5 procenta. Dál klesne nezaměstnanost, naopak zrychlí růst cen. Vyplývá to z makroekonomické prognózy, kterou v pondělí zveřejnilo ministerstvo financí. Odhad růstu proti předchozí červencové prognóze mírně vylepšilo.

Vývoj HDP v ČR Foto: David Ryneš, Novinky
Ministerstvo financí zlepšilo odhad, ekonomika má růst o 2,5 procenta

Loňskému mimořádnému růstu ekonomiky pomohlo dočerpávání prostředků z EU v končícím programovém období.

Letos je ekonomika podle ministerstva v dobré kondici, růst táhne hlavně zahraniční obchod. V letech 2018 a 2019 očekává resort nadále růst ekonomiky o 2,4 procenta.

Ministerstvo odhaduje, že průměrná inflace letos dosáhne půl procenta a v příštím roce růst cen zrychlí na 1,2 procenta.

Makroekonomická predikce pro ČR
 2016
2017
Růst HDP2,4 (2,2)
2,5 (2,4)
Nezaměstnanost (VŠPS)
4,0 (4,1)
3,9 (4,0)
Průměrná míra inflace
0,5 (0,5)
1,2 (1,2)
Zdroj: MF, v závorce predikce z července 2016

Vývoj ekonomiky mohou ohrozit hlavně vnější rizika. „Jedná se především o důsledky referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii (brexit), další zpomalení růstu čínské ekonomiky či vysoký podíl nesplácených úvěrů v některých významných evropských bankách,” uvedlo ministerstvo financí.

Veřejné finance by se měly podle aktuální prognózy ministerstva v roce 2018 dostat do přebytku, který by se měl ještě zvýšit v roce 2019. Loni byl deficit veřejných financí 0,6 procenta, EU jej požaduje pod třemi procenty HDP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků