Hlavní obsah

Miliardář Komárek pronajal Gazpromu za 7,5 miliardy zásobník plynu

Společnost Moravské naftové doly (MND), která spadá do impéria miliardáře Karla Komárka, pronajala ruskému gigantu Gazprom za 7,5 miliardy korun právě budovaný zásobník plynu v Dambořicích na Hodonínsku.

Miliardář Komárek pronajal Gazpromu za 7,5 miliardy zásobník plynu

Uvedly to Hospodářské noviny s tím, že ruský státní podnik získá na 15 let 90 procent kapacity jihomoravského zásobníku, který by měl začít fungovat od roku 2016.

Smlouvu na stavbu zásobníku, který bude s kapacitou 448 miliónů metrů krychlových jedním z největších v Česku, uzavřely MND v březnu s Gazprom Germania. Firmy rovným dílem společně investují přes 2,5 miliardy korun. Nyní se s Gazpromem MND dohodly také na pronájmu.

„Je to další krok v naší spolupráci s jedním z největších světových hráčů v oblasti těžby a obchodu se zemním plynem,“ sdělil novinám investiční ředitel MND Miroslav Jestřabík. Bližší informace k pronájmu ale sdělit nechtěl.

Aby mohla firma MND uzavřít smlouvu na dlouhodobý pronájem, a navíc bez veřejné soutěže, musela nejprve požádat o výjimku. Dostala ji až po několikaletém sporu s Evropskou komisí. Podle listu zatím nikdo jiný v Evropské unii takovou výjimku nedostal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků