Hlavní obsah
Foto: Jan Sokol, ČTK

Městský soud v Praze prohlásil konkurz na Porcelu Plus

Městský soud v Praze prohlásil konkurz na společnost Porcela Plus, která je majetkově spjata se sklářskou skupinou Bohemia Crystalex Trading. Rozhodnutí zveřejnil soud na internetových stránkách justice.cz. Porcela Plus je od 19. října v úpadku kvůli nedostatku provozního kapitálu. Firma ovládá největší českou porcelánku - Karlovarský porcelán.

Foto: Jan Sokol, ČTK
Městský soud v Praze prohlásil konkurz na Porcelu Plus

Insolvenční správce Porcely Jiří Mayer ve své zprávě doporučil řešit úpadek právě konkurzem, neboť reorganizaci nepovažuje za smysluplnou. Přiklonili se k tomu i věřitelé.

Účetní hodnota majetku zkrachovalé Porcely Plus přesahuje 1,6 miliardy korun, z toho zhruba 60 procent představuje akciový podíl v Karlovarském porcelánu. Porcela, která vlastní i další dvě dceřiné společnosti na Slovensku, má ve svých skladech a prodejnách zboží za 183,8 miliónu korun a 423,8 miliónu jí dluží odběratelé. Některé pohledávky zejména v Rusku a USA jsou ale podle insolvenčního správce jen obtížně vymahatelné.

Účetní hodnotu majetku Porcely Plus zhruba dvojnásobně překračují pohledávky, které v minulých týdnech přihlásilo 80 věřitelů společnosti. Největší nároky - dohromady za 1,685 miliardy korun - uplatnily společnosti skupiny BCT a také Karlovarský porcelán a Concordia. Dalších 1,225 miliardy vymáhají v konkurzu banky, z nich největším věřitelem je HSBC bank s více než miliardovou pohledávkou.

Porcela Plus je se svými 200 zaměstnanci hlavně obchodní společností. Vlastní Karlovarský porcelán, který je rovněž v úpadku a soud o jeho osudu rozhodne 10. prosince. V úpadku je od 28. listopadu také Concordia Lesov, o té se bude ale rozhodovat až v lednu příštího roku. Skupina dohromady zaměstnává 2000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků