Hlavní obsah
Příprava na svátek MDŽ 8. března. Květinářství Na Příkopě Foto: Milan Malíček, Právo

MDŽ podle pravidel EET: Evidovat se musí karafiáty, ale i složité kytice

Až týden po odstartování druhé fáze elektronické evidence tržeb (EET) ministerstvo financí vydalo metodiku, která s definitivní platností určuje, kam spadají květináři a floristé. Ti všichni musí své tržby z prodeje evidovat už nyní, bez ohledu na složitost květinových vazeb, které vytvoří. Pravidlo vlastní výroby se na ně nevztahuje.

Příprava na svátek MDŽ 8. března. Květinářství Na Příkopě Foto: Milan Malíček, Právo
MDŽ podle pravidel EET: Evidovat se musí karafiáty, ale i složité kytice

„Osobně to nechápu. Dokonce i já dokážu posoudit, že taková svatební kytice je doslova umělecké dílo, ne jen svazek přeprodaných květin. Proto jsme ostatně sami až doteď květinářkám radili, že složité vazby mohou evidovat až ve třetí fázi. Úředníci ministerstva financí však mezi karafiátem k MDŽ a uměleckou vazbou zjevně nevidí rozdíl,” komentoval Michal Wantulok z firmy Dotykačka.

Podle něj je zarážející, že třeba párek v rohlíku je z jejich pohledu produkt vlastní výroby, který spadá do třetí fáze EET – i když je to jen hotový párek zasunutý do hotového rohlíku.

„Některé metodiky ministerstva financí jsou matoucí nejen pro podnikatele, ale i pro nás, poskytovatele pokladních řešení,“ dodal.

Fáze zavádění elektronické evidence tržeb
 Termín spuštěníObor činnosti
1. fáze1. 12. 2016ubytovací a stravovací služby
2. fáze1. 3. 2017maloobchod a velkoobchod
3. fáze1. 3. 2018ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi, např. svobodná povolání, doprava, zemědělství
4. fáze1. 6. 2018vybraná řemesla a výrobní činnosti

Stejně jako každé jiné pravidlo i toto má své výjimky: ve třetí fázi, tedy až od března 2018, mohou evidovat ti květináři, kteří si veškeré květiny sami vypěstují.

Další výjimku pak představují věnce, které se dají označit jako „výroba ostatních dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků kromě nábytku“. Takové výrobky je možné začít evidovat dokonce až ve čtvrté fázi EET.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků