Hlavní obsah
Jedním z největších maloobchodníků je i společnost Tesco. Foto: Darren Staples, Reuters

Maloobchodníkům rostly celosvětově tržby, navzdory krizi

Tržby 250 největších maloobchodních řetězců dosáhly ve finančním roce 2013, tedy od června 2012 do června 2013, celkem 4,3 biliónu dolarů (86 biliónů korun). Proti předešlému období se tak jedná o nárůst ve výši 7,5 procenta. Vyplývá to ze studie společností Deloitte a STORES Media.

Jedním z největších maloobchodníků je i společnost Tesco. Foto: Darren Staples, Reuters
Maloobchodníkům rostly celosvětově tržby, navzdory krizi

„Začátek loňského roku byl pro oblast maloobchodu velmi těžký. Je povzbuzující, že světové jedničky v oblasti maloobchodu byly schopny toto těžké období překonat a nakonec profitovaly z rostoucích spotřebitelských výdajů,“ uvedl Martin Tesař, vedoucí partner oddělení auditu ve společnosti Deloitte ČR.

Jak připomněl advokát Aleš Kubáč z Ambruz & Dark/Deloitte Legal, proti zahraničním trhům má maloobchodní trh v České republice určitá specifika, mezi jednotlivými řetězci panuje ostrá konkurence a zákazníci silně reagují na nabízené slevy. To na maloobchodníky vytváří tlak, který se projevuje mimo jiné i ve vztazích s dodavateli.

„Celosvětové výnosy zaznamenaly růst zejména proto, že výnosy více než 80 procent z 250 předních maloobchodních řetězců (199 společností) rostly,“ konstatoval Ira Kalish, ředitel oddělení spotřebitelského průmyslu v Deloitte ve Spojených státech.

Prim hráli maloobchodníci v Latinské Americe

Podle Kalishe je zajímavé, že některé přední maloobchodní řetězce rozprodávaly svůj majetek, aby byly schopny toto pro obchodníky náročné období překonat a udržely zisky.

„Země s rozvíjející se ekonomikou představují v posledních letech velmi slibné trhy pro maloobchodní činnost,“ uvedla Vicky Engová, ředitelka oddělení spotřebitelského průmyslu společnosti Deloitte. To dokládá i fakt, že tržby maloobchodníků z Latinské Ameriky dosáhly 15procentního růstu, za nimi se umístili maloobchodníci z trhů v Africe a z oblasti Středního východu. Mírný růst vykazovaly společnosti z řad 250 největších maloobchodníků ve Spojených státech.

Evropští maloobchodníci vloni příliš úspěšní nebyli. Zavedení úsporných opatření v reakci na úvěrovou krizi eurozóny totiž přivedlo Evropu do recese, která v mnoha evropských zemích znamenala zvýšení nezaměstnanosti a zpomalení růstu.

Deset největších maloobchodních řetězců
pořadí
název společnosti
země
tržby (v miliónech dolarů)
1.
Wal-Mart Stores, Inc.
USA
469 162
2.
Tesco PLC
Velká Británie
101 269
3.
Costco Wholesale Corporation
USA
99 137
4.
Carrefour S.A.
Francie
98 757
5.
The Kroger Co.
USA
96 751
6.
Schwarz Untemehmens Treuhang KG
Německo
87 236 (odhad)
7.
Metro AG
Německo85 832
8.
The Home Depot, Inc.
USA
74 754
9.
Aldi Einkauf GmbH & Co. Německo
73 035 (odhad)
10.
Target Corporation
USA
71 960
Zdroj: Deloitte
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků