Hlavní obsah

Malé pivovary si stěžují na Plzeňský Prazdroj

Malé české pivovary si u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stěžují, že je jednička na trhu Plzeňský Prazdroj omezuje v dodávkách do některých restaurací a hostinců. Antimonopolní úřad, který situaci na trhu pravidelně kontroluje, žádné nedostatky neodhalil.

Malé pivovary si stěžují na Plzeňský Prazdroj

Antimonopolní úřad loni Plzeňskému prazdroji povolil, že může se svými odběrateli z řad restaurací uzavírat smlouvy o minimálním ročním odběru piva. V praxi to znamená, že pivovar může po hostinských požadovat, aby od něj odebíraly určité množství, maximálně však 70 procent piva. Zbylých 30 procent má zůstat pro ostatní dodavatele. Podíl se vypočítával podle odběrů z let 2003 až 2005.

Dnes se situace změnila a menší pivovary tvrdí, že jejich podíl klesl. Podle ředitele kabinetu předsedy ÚOHS Roberta Nerudy je ale v podmínkách výjimky uvedeno, že Prazdroj musí svůj podíl přizpůsobit aktuální situaci.

"V případě, že nastupují (firmy ze skupiny Plzeňský Prazdroj) do obchodního jednání v restauracích...nedodržují ponechání 30procentního prostoru pro svou konkurenci a vždy trvají na tom, aby současný dodavatel ukončil ostatní dodávky a ony byly monopolní," řekl prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek.

Plzeňský Prazdroj již v minulosti pokutu dostal

Antimonopolní úřad však takové chování nezjistil. Chováním Prazdroje se přitom v minulosti zabýval již několikrát. V roce 1998 uložil firmě pokutu 450 000 Kč právě za výhradní smlouvy s odběrateli. Ze stejného důvodu pokutoval i pivovary Krušovice a Radegast.

V Česku existuje v současnosti kolem 50 průmyslových pivovarů. Víc než čtyři pětiny tuzemského trhu přitom ovládá pouze sedm firem. Jedinčkou na trhu je Plzeňský Prazdroj patřící do druhé největší světové skupiny SABMiller, který kromě Pilsner Urquell vyrábí i značky Radegast, Gambrinus a Velkopopovický Kozel. Od dubna 2006 do března 2007 prodal Plzeňský Prazdroj zhruba 10,7 miliónu hektolitrů piva a utržil přes 14,4 miliardy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků