Hlavní obsah
Zákon podepsal prezident Miloš Zeman za přítomnosti ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Foto: Fotoarchiv KPR

Loterie se zdaní, lihoviny a cigarety zdraží. Zeman podepsal zvýšení daní

Spotřební daň z tabákových výrobků a lihovin se od příštího roku zvýší, vzroste i zdanění loterií. Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdvojnásobí na 2000 korun. Vládní daňový balíček, který daně a poplatek zvyšuje, ve čtvrtek v Lánech podepsal prezident Miloš Zeman za přítomnosti ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zákon podepsal prezident Miloš Zeman za přítomnosti ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Foto: Fotoarchiv KPR
Loterie se zdaní, lihoviny a cigarety zdraží. Zeman podepsal zvýšení daní

Vláda návrh zvýšení spotřební daně obhajuje omezením dopadů účinků návykových látek na zdraví obyvatel. Mezi její argumenty patří i to, že vzhledem k růstu příjmů jsou cigarety i alkohol dostupnější.

Opozice kabinet během projednávání ve Sněmovně obviňovala, že mu jde jen o hledání peněz do státního rozpočtu. Ministryně Schillerová k tomu ve Sněmovně řekla, že vyšší daně mohou nejen zvýšit příjmy veřejných rozpočtů, ale také motivovat spotřebitele ke snížení spotřeby, a tím omezit související zdravotní problémy.

V případě zdanění hazardu se sazby zdanění loterií, které odvádí provozovatel her, zvyšují z nynějších 23 procent až na 35 procent. Zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů nebo tombol, zůstává na dosavadní úrovni. Loterijní společnost Sazka už se kvůli zvýšení sazby daně obrátila se stížností k Evropské komisi.

Zdanění výher

Hráči budou zdaňovat výhry od jednoho milionu korun, odvedou státu 15 procent. Vláda původně navrhovala limit 100 000 korun. Bude platit srážková daň pro loterie, tomboly a účtenkovou loterii.

Například manželé, kteří si ve čtvrtek přišli pro čtvrt miliardy vyhrané ve Sportce, by o dva týdny později zaplatili 38 milionů.

Veřejné rozpočty by podle propočtů ministerstva financí měly zvýšením daní získat v letech 2020 a 2021 každoročně přes deset miliard korun.

Zvýšení daní schválila v úterý Sněmovna, poslanci přehlasovali Senát.  Horní komora chtěla mimo jiné zachovat poplatek za vklad na současné úrovni a odmítla Sněmovnou schválené vyšší zdanění loterií. Senát chtěl také proti vládnímu návrhu upravit daňovou uznatelnost technických rezerv v pojišťovnictví. Pro sněmovní verzi hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, k přehlasování Senátu jich bylo zapotřebí nejméně 101.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků