Hlavní obsah
Limetky, ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Limetky z Albertu měly vysoký obsah pesticidu, zjistil časopis

Pětinásobně překročený povolený limit pesticidu parathion-metylu byl zjištěn v limetkách z Mexika zakoupených v prodejně Albert. Informoval o tom spotřebitelský časopis dTest. Parathion-metyl byl pro svou vysokou toxicitu zakázán v celé EU už před deseti lety.

Limetky, ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Limetky z Albertu měly vysoký obsah pesticidu, zjistil časopis

„V šesti případech byly změřené hladiny pesticidů zanedbatelné až nevýznamné, ale v limetkách z Mexika (Fruesh Ltd.), koupených na váhu v prodejně Albert, našla laboratoř pětinásobné překročení unijního limitu pro přípravek parathion-metyl,“ sdělila Nikola Švábová z dTestu.

Podle vyjádření společnosti Ahold dodavatel limetek v minulosti vždy doložil výsledky testů na pesticidy. „Žádné z námi provedených testů neprokázaly zvýšený výskyt reziduí jakýchkoliv pesticidů u tohoto výrobku. Současně realizaci rozborů u těchto položek důsledně požadujeme i od našich dodavatelů a uvedené protokoly jsou součástí našich standardních kupních smluv,“ uvedla mluvčí obchodů Judita Urbánková. Podle ní se identická šarže v tržní síti prodejen Albert již nevyskytuje.

Časopis testoval 15 druhů citrónů, z toho sedm s označením bio citróny, jejichž kůra se chemicky ošetřovat nesmí a při jejichž pěstování jsou zakázány pesticidy. Současně bylo nakoupeno sedm druhů limetek. Chemickým analýzám na přítomnost pesticidů byly podrobeny celé plody včetně kůry.

Testy citrónů podle dTestu již nepříjemná překvapení nepřinesly. V testovaných bio citrónech se žádné chemické přípravky nenašly a jejich kůra by se tak dala jíst bez obav.

Omytí citrónu nepomůže

Lidské zdraví by podle výsledků testu neohrozila ani konzumace kůry chemicky ošetřených citrónů. Každý z testovaných plodů sice obsahoval zbytkové množství dvou či více pesticidů, jejich změřený obsah však s velkou rezervou vyhověl unijním limitům, uvedl dTest. Tyto limity jsou stanoveny pro celé citrusové plody včetně kůry.

„Laboratoř také prověřovala, zda lze chemické přípravky odstranit z kůry omytím citrónu vlažnou vodou, ale tento předpoklad se nepotvrdil,“ uvedla Švábová.

V případě máty byly dva testované vzorky zcela bez pesticidů, ostatní zakoupené čerstvé bylinky měly obsah pesticidů pod limitem stanoveným EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků