Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Lidé za elektřinu a plyn příští rok ušetří až tisíce korun

České domácnosti by měly příští rok ušetřit za elektřinu a plyn až tisíce korun, především kvůli klesající ceně komodit na burze i konkurenčnímu boji. Zlevnění by mohlo být u elektřiny v řádech stokorun, u plynu v řádu tisícikorun za rok.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Lidé za elektřinu a plyn příští rok ušetří až tisíce korun

Podle analytika portálu TZB-info Jana Schindlera by se zlevnění silové elektřiny mohlo projevit u spotřebitelů roční úsporou asi 300 korun. Plyn by podle něj mohl zlevnit ještě výrazněji – domácnosti by tak mohly ušetřit kolem 2400 korun za rok.

Podobně to vidí i analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

„Pokles burzovních cen silové elektřiny a stabilní měnový kurz vytvářejí prostor pro zlevnění nabídky elektřiny pro konečné spotřebitele v řádu jednotek procent. U plynu čekám úsporu ještě vyšší,“ řekl. Někteří dodavatelé se podle něj navíc budou snažit odlišit akčními nabídkami.

Fixovat cenu se nyní nevyplatí 

Jan Schindler upozornil na to, že snížení cen plynu a elektřiny by se netýkalo zákazníků se smlouvou na dobu určitou s fixní cenou. Rovněž je třeba počítat s možným zvýšením cen za distribuci elektřiny a plynu, které by zlevnění naopak snížilo.

Distribuční poplatek je totiž u obou komodit součástí regulované části ceny. Tu na rozdíl od silové části nestanovují dodavatelé, ale na konci listopadu Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny a asi pětinu konečné ceny plynu.

V jaké výši letos úřad regulované ceny stanoví, nechtěl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka odhadovat.

„Letos je každý odhad mnohem složitější, protože se významně měnil zákon a připravují se nové ceny dle pravidel nového regulačního období, takže budeme před datem zveřejnění ještě méně sdílní než obvykle,“ uvedl.

Čekání na ERÚ

Samotní dodavatelé se většinou omezují na tvrzení, že s konečnými cenami čekají právě na rozhodnutí ERÚ. Většina z nich ale slibuje, že energie zákazníkům nezdraží. Například ředitel divize a obchod ČEZ Pavel Cyrani již dříve ČTK řekl, že firma nepředpokládá, že by se ceny energií pro příští rok pro koncové zákazníky měly zvyšovat.

„Předpokládáme, že by v příštím roce jak u plynu, tak i elektřiny mělo dojít ke stagnaci či ke snížení ceny,“ řekl i jednatel největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy Jiří Písařík.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz připomněl, že tvorbu cen energií pro rok 2017 čekají změny. ERÚ minulý týden oznámil, že od přespříštího roku se v elektroenergetice změní takzvaný tarifní systém. „Zjednodušeně se dá říci, že podíl silové elektřiny tím pádem ještě klesne. Nějaké masivní zdražení elektřiny bych ale ani v roce 2017 nečekal,“ dodal Hlinomaz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků