Hlavní obsah
Foto: Petr Horník, Právo

Lidé vyrazili nakupovat, obchodníci očekávají vyšší tržby než loni

Lidé využili poslední předvánoční víkend k nákupům. Tržby obchodníků díky tomu proti běžným víkendům několikanásobně vzrostly. Prodejci navíc hlásí, že je patrný i meziroční nárůst tržeb. Lidé zamířili hlavně do obchodů s potravinami.

Foto: Petr Horník, Právo
Lidé vyrazili nakupovat, obchodníci očekávají vyšší tržby než loni

"Ve srovnání s běžným víkendem v roce jsou tržby vyšší o několik desítek procent. Zvýšené prodeje jsou patrné především u potravin na sváteční tabuli.," řekla ČTK mluvčí hypermarketů Globus Pavla Hobíková.

Letošní prosinec je podle ní z hlediska tržeb společnosti velmi podobný tomu loňskému. "Celkově jsme během adventních víkendů zaznamenali v našich hypermarketech mírný nárůst prodeje, a sice v řádu procent oproti loňsku," dodala.

Tržby posledního adventního víkendu bývají již tradičně nejvyšší za celý rok
mluvčí Alberta Judita Urbánková

Větší zájem o potraviny hlásí i obchodní dům IKEA, který se primárně zaměřuje na vybavení domácnosti. "Tento víkend výrazně vzrostl zájem o naše švédské speciality, mezi kterými jsou největšími hity losos, vánoční šunka, marinovaní sledi a švédské svařené víno," uvedl mluvčí IKEA Tomáš Kubík.

Podle něj registrovala IKEA o adventních víkendech meziroční zvýšení tržeb o více než deset procent. Lidé nejvíce nakupovali textilie, hračky, dekorace a potřeby pro stolování.

Lidé vybírají vánoční stromky.

Foto: Petr Horník, Právo

"Tržby posledního adventního víkendu bývají již tradičně nejvyšší za celý rok a ani letošní zlatý víkend s největší pravděpodobností nebude výjimkou," potvrdila mluvčí řetězce Albert Judita Urbánková. Uvedla, že i v Albertech nakupovali lidé zejména potraviny, které využijí na přípravu slavnostní tabule, ale také alkohol.

Z dárků se nejvíce prodávají drobné elektrospotřebiče. Mluvčí Euronics Bohuslav Komín uvedl, že mezi prvním a čtvrtým adventním víkendem eviduje společnost více než dvojnásobný nárůst tržeb na prodejnách. O tomto víkendu se výrazně zvýšil zejména prodej drobného elektra pro ženy, dobře se prodávají i například tablety, herní konzole i dětské elektro, dodal. Tablety jsou největším vánočním hitem i podle konkurenčního Electro Worldu.

Lidé využili zlatou neděli k nakupování

Foto: Petr Horník, Právo

Větší chuť lidí utrácet potvrzují i některá obchodní centra. Například vedení brněnské Galerie Vaňkovka odhaduje, že do ní za nákupy za poslední tři dny zamířilo více než 200 000 lidí, nejvíce za posledních šest let. Srovnatelnou návštěvu s loňským rokem pak evidují v nákupních centrech v Ostravě.

Obchodníci očekávají zvýšené prodeje i v nadcházejících dnech, které zbývají do Vánoc. "V loňském roce připadl Štědrý den na úterý, část lidí si vzala v pondělí volno a kromě víkendu nakupovala i v pondělí 23.12. V letošním roce je Štědrý den sice až ve středu, nicméně očekáváme velmi podobný vývoj," dodala Hobíková z Globusu.

Anketa
Nakupovali jste poslední předvánoční víkend?
ano
17.7 %
ne
82.3 %
Celkem hlasovalo 3560 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků