Hlavní obsah
Kvůli slabší koruně by mohlo podražit například maso Foto: Profimedia.cz

Kvůli slabé koruně zdraží některé potraviny, hlásí výrobci

V důsledku listopadových intervencí České národní banky (ČNB) předpokládají tuzemští výrobci potravin od počátku ledna zvyšování cen v rozmezí pěti až osmi procent. Sdělila to mluvčí Potravinářské komory Jarmila Štolcová.

Kvůli slabší koruně by mohlo podražit například maso Foto: Profimedia.cz
Kvůli slabé koruně zdraží některé potraviny, hlásí výrobci

Slabá koruna se nezamlouvá zejména těm výrobcům, kteří značnou část surovin pro svou produkci dováží. To se týká například menších výrobců cukrovinek a některých zpracovatelů masa.

Například zpracovatelé masa uvádějí, že v důsledku intervencí omezili dovozy prasat ze zahraničí a zvýšili porážky zvířat z českých chovů. Zvýšená cena obilí se prý promítne do cen krmiv a následně zdraží potraviny živočišného původu, zejména maso a vejce.

Růst nákladů vede potravinářské firmy ke snižování marží, řada z nich si však prý již nemůže další snižování dovolit. Někteří producenti se obávají, že budou muset omezit výrobu a snížit počet zaměstnanců.

Pozitiva pro vyvážející mlékaře

„Převážně pozitivní dopad zmíněné intervence ČNB lze zaznamenat u zpracovatelů mléka a mléčných výrobků, kteří velký díl své produkce vyvážejí,“ poznamenala Štolcová. Zdražení a s tím související omezení dovozů může být naopak pro tuzemské výrobce pozitivem.

Co by mohlo zdražit
mléčné výrobky
maso
vejce
cukrovinky

„I přes skutečnost, že si řada firem zajistila v bankách kurzy eura a dolaru za předem dohodnuté ceny, počítají podle předběžných propočtů se ztrátou,“ uvedla Štolcová. Důvodem bývají například dlouhodobé smlouvy v českých korunách na výrobky vyráběné z dovážených surovin placených v eurech.

Zdražuje mléko

Podle mluvčí hypermarketů Globus Pavly Hobíkové se cenová úprava některým potravinám nevyhne. Podražit by mělo například mléko a mléčné produkty. Kvůli nižší produkci mléka roste cena nepřetržitě už několik měsíců a tento vývoj se během zimy pravděpodobně nezmění. „Druhým faktorem je růst cen obalového materiálu, který se k nám importuje,“ uvedla. Zdražení dovážených obalů souvisí s intervencí centrální banky.

To, že oslabení české koruny tlačí ceny v maloobchodu nahoru, potvrzuje také mluvčí řetězce Albert Judita Urbánková. Obchodníkům se prodražují dovozy potravin ze zahraničí. „Momentálně neexistuje analýza, která by jasně specifikovala, nakolik se zeslabení koruny projeví v konečných cenách potravin a kdy,“ podotkla. V prodejnách Albert podle ní po kroku ČNB žádné skokové zdražení nenastalo. „Naše cenová politika bude následovat trh," uzavřela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků