Hlavní obsah

Kurz koruny skáče i podle toho, jak "pískne" Topolánek nebo Tůma

Nejen investoři a dění na světových trzích ovlivňují aktuální kurz české měny. Koruna totiž dělá takřka "psí kusy" podle toho, jak se o ní mluví. Například v pondělí jí k historickému rekordu dopomohla slova premiéra Mirka Topolánka.

Kurz koruny skáče i podle toho, jak "pískne" Topolánek nebo Tůma

"Kromě tradičních faktorů jí pomohla také slova českého premiéra Topolánka o tom, že posilování koruny nepředstavuje výraznou hrozbu pro ekonomiku. Později ovšem svá slova upřesnil, když dal najevo, že současné posílení je ovšem příliš silné,“ vysvětlil analytik Komerční banky Jiří Škop atakování pondělního kurzu 22,92 Kč/EUR.

Česká měna je stále nejvíce posilující měnou světa, jen za posledních sedm měsíců zpevnila vůči jednotné evropské měně o více než tři koruny. Velké posuny nejsou jen v horizontu měsíců, ale de facto během několika minut. Například v úterý odpoledne "prohodil pár slov“ o koruně guvernér České národní banky Zdeněk Tůma a rázem měna oslabila zhruba o dvacet haléřů.

Guvernér totiž řekl, že silná měna by mohla vést ke snížení úrokových sazeb již v srpnu, což v zápětí její sílu srazilo dolů. V úterý krátce před půl čtvrtou byla měna proti pondělnímu rekordu slabší o více než třicet haléřů.

„Je zřejmé, že žádná ekonomika nemůže ustát takové výrazné posilování měny bez poškození,“ uvedl Tůma pro agenturu Bloomberg. Bankovní rada ČNB bude o úrokových sazbách rozhodovat 7. srpna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků