Hlavní obsah
Doprava podniku Kostelecké uzeniny Foto: Milan Malíček, Právo

Kosteleckým uzeninám loni klesl zisk na půlku

Největšímu českému zpracovateli masa, Kosteleckým uzeninám, loni meziročně klesl zisk o zhruba 45 procent z předloňských 119,5 milionu korun na loňských 67,1 milionu korun. Společnost to uvádí ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Za poklesem zisku stojí podle mluvčího Karla Hanzelky vysoké ceny prasat a navyšování mezd.

Doprava podniku Kostelecké uzeniny Foto: Milan Malíček, Právo
Kosteleckým uzeninám loni klesl zisk na půlku

Společnost je součástí koncernu Agrofert. Sto procent akcií koncernu bylo vloženo do svěřenských fondů AB private trust I a AB private trust II českého premiéra Andreje Babiše (ANO).

Tržby Kosteleckým uzeninám za prodej řeznického a uzenářského zboží naopak loni vzrostly o 6,4 procenta na 5,7 miliardy korun.

Společnost loni získala přes 2,75 milionu korun od ministerstva průmyslu a obchodu jako investiční dotaci na projekt úspor energií v podniku v Plané nad Lužnicí.

Od Státního zemědělského intervenčního fondu pak firma evidovala stejně jako předloni přísliby necelých 50 milionů korun na inovace při krájení a balení masných výrobků, 75 milionů korun na optimalizaci bourání vepřového masa a vývoj masných polotovarů a přes 70 milionů korun na inovace technologie výroby tepelně opracovaných masných výrobků pasterizovaných v obalu. Ani jednu z těchto dotací však během loňska nečerpala.

Celý koncern Agrofert v loňském roce přijal 1,97 miliardy korun na dotacích. Zisk meziročně ztrojnásobil na 4,48 miliardy korun. Konsolidované tržby koncernu vzrostly o 4,54 miliardy na 162 miliardy korun.

Babiš převedl Agrofert do svěřenského fondu začátkem roku 2017. Stále je ale jeho beneficientem, což znamená, že veškeré zisky všech firem ve fondu nadále patří Babišovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků