Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Koruna letos posílí pod 25 korun za euro, tvrdí ekonomové

Česká měna by mohla za letošní rok posílit vůči euru o 2,4 procenta a dostat se na 24,95 koruny za euro. Takový je průměrný odhad, který vyplynul z ankety Reuters mezi měnovými analytiky. Podle nich by měly posilovat i další středoevropské měny.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Koruna letos posílí pod 25 korun za euro, tvrdí ekonomové

Koruna a polský zlotý přitom už loni patřily k nejrychleji posilujícím měnám světa. Obě posílily o více než pět procent vůči euru a zhruba o 20 procent vůči dolaru. Rychleji vůči americké měně posilovala pouze měna Mozambiku. [celá zpráva]

Růst koruny i zlotého byl přitom nakonec výraznější, než předpovídali analytici v anketě Reuters před rokem.

Koruna začala posilovat v dubnu loňského roku, kdy Česká národní banka ukončila intervence. Předtím kurz české měny držela těsně nad hranicí 27 Kč za euro. V pátek se koruna podle dat serveru Patria.cz obchodovala kolem 25,50 za euro a 21,17 za dolar.

Vývoj kurzu koruny k euru

Foto: David Ryneš, Novinky

Důvodem růst ekonomiky a zvyšování sazeb

Další posilování koruny čekají i tuzemští analytici. „Mám podobný názor a dokonce se domnívám, že koruna může posílit ještě výrazněji pod hladinu 25 korun za euro a nelze ani vyloučit testování hladiny 24 korun za euro. V závěru letošního roku předpokládám, že se koruna vůči euru bude pohybovat kolem úrovně 24,50 Kč/EUR,” řekl Novinkám analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

„Očekávám, že v letošním roce bude pokračovat svižný růst české ekonomiky a inflace se bude pohybovat mezi dvěma až třemi procenty, tedy nad inflačním cílem ČNB. To bude také důvod, proč ČNB podle mě přikročí k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb než se v současnosti očekává,” popsal jako důvody posilování tuzemské měny ekonom.

Podle nejnovějšího průzkumu Reuters, který se uskutečnil minulý týden, by měl zlotý v letošním roce zpevnit zhruba o procento a podobně by měl vůči euru posílit i maďarský forint.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků