Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Koruna je uprostřed prázdnin nejslabší za pět let, dovolená se prodraží

Čechy, kteří jsou nyní na dovolené v zahraničí, nebo se na ni chystají, zpráva o oslabení české měny rozhodně nepotěší. Koruna během úterního odpoledne oslabila až nad 27,70 koruny za euro, tedy na nejslabší hodnotu od března 2009. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Vůči dolaru koruna oslabila na 20,76 koruny za dolar a je tak na dvouletém minimu.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Koruna je uprostřed prázdnin nejslabší za pět let, dovolená se prodraží

Důvodem oslabení koruny je vývoj měn v regionu i dozvuky prohlášení bankovní rady ČNB o prodloužení režimu devizových intervencí do roku 2016.[celá zpráva]

"Hlavním, nikoliv však jediným, důvodem oslabování koruny je výsledek zasedání bankovní rady ČNB z minulého týdne, kde centrální bankéři posunuli termín ukončení intervenčního režimu až na rok 2016. ČNB tímto krokem jasně vzkázala, že si přeje slabší kurz koruny po delší dobu," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zároveň podle něj korunu oslabuje vývoj na trzích v regionu. "Pod silným prodejním tlakem se totiž od minulého týdne nacházejí i polský zlotý a maďarský forint. Před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky navíc oslabuje i euro vůči americkému dolaru, což násobí ztráty koruny," uvedl.

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová upozornila, že dopoledne ještě koruna díky dobrým výsledkům maloobchodu za červen posilovala a obchodovala se kolem 27,60 Kč/EUR. Důvodem oslabení koruny je i podle jejího názoru prohlášení ČNB. "Část investorů ztratila trpělivost a korunu postupně vyprodává. A při malé prázdninové hloubce trhu udělá několik větších obchodů své," uvedla. V následujících dnech by však podle ní měly koruně pomoci k ziskům domácí statistiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků