Hlavní obsah

Koruna do přijetí eura ještě výrazně zpevní

Česká měna začátkem roku posílila k novým rekordům, což se nelíbí exportérům, ale vyhovuje dovozcům. Do termínu přijetí eura zbývá ještě zhruba pět let. Většina ekonomů soudí, že česká měna do té doby ještě podstatně zpevní.

Koruna do přijetí eura ještě výrazně zpevní

Při setkání s marockými podnikateli tento týden v Rabatu se k budoucímu kurzu české měny vyjádřil také český premiér Jiří Paroubek. "Myslím si, že to bude k datu vstupu do Evropské měnové unie k 1. lednu 2010, kdy se koruna přiblíží k částce 25 Kč za euro," řekl Paroubek agentuře ČTK. Na dotaz, zda koruna této hodnoty dosáhne, nebo se jí přiblíží, uvedl, že to už nehraje roli.

Česká ekonomika musí pro přijetí eura splnit během tří let pět kritérií. Jde zejména o výši deficitu, celkovou úroveň dluhu, inflaci a úrokové sazby blížící se těm v Evropské měnové unii (EMU) a stabilní kurz koruny.

"Na rozdíl od řady zájemců o vstup do EMU nemá ČR s plněním kritérií žádný velký problém. Je ale potřeba udržet disciplínu a omezovat výdaje tak, jak jsme slíbili v konvergenčním programu. Postupné odsouvání přijetí eura by mělo negativní vliv na důvěryhodnost České republiky," sdělil Právu náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

 "Odhadovat nyní kurz v roce 2010 je velmi obtížné, navíc konečný konverzní poměr bude ještě předmětem politické dohody při jednáních ČR a dosavadních členů EMU. Bude sice vycházet z tržní situace, ale od aktuálního směnného kurzu se může mírně lišit," dodal Prouza.

Posílení české měny v době přistoupení ČR k euru je častým námětem analýz expertů velkých bankovních domů. "Měny středoevropských zemí jsou zatím velmi podhodnoceny," uvedl svém nedávném pražském vystoupení Norbert Braems, ředitel pro makroekonomiku společnosti Oppenheim Research, která patří německé bance Sal. Oppenheim.

Podle něj je to nyní o 40 až 50 procent. Do termínu přistoupení k euru, pokud ovšem tyto ekonomiky splní náročná kritéria, musí středoevropské měny značně posílit, soudí Braems. Podle jeho předpokladů česká koruna v době přistoupení k euru zpevní až na 23,50 Kč za euro.

Tempo posilování bude zřejmě klesat

"Očekávám, že kurz koruny bude i nadále posilovat, nicméně si nemyslím, že koruna je nyní podhodnocena. Naopak je aktuálně mírně nadhodnocena," uvedl David Navrátil z České spořitelny. Navrátil však očekává, že přizpůsobování českých cen k cenám v Unii, rostoucí přebytek obchodní bilance a příliv peněz z EU budou kurz posilovat, přičemž tempo posilování bude postupně klesat z aktuálních čtyř až pěti procent.

 "Naše odhady ukazují, že konverzní poměr bude stanoven někde kolem 25 až 25,5 koruny za euro. Předpokládáme však, že euro přijmeme až v roce 2013, zpoždění bude způsobeno zhoršením fiskálních podmínek, tedy plněním pravidla nízkého rozpočtového deficitu," dodal Navrátil. Dodal, že díky posilující koruně by měla zůstat inflace relativně nízká mezi 2,5 až třemi procenty, po vstupu do EMU se ale podle něj zvýší.

Komu vadí pevnější koruna

"Výrazné tempo posilování koruny by mohlo poškozovat ekonomiku. Schopnost našich exportérů kompenzovat posílení koruny zvýšením produktivity práce je totiž omezena," uvedla Helena Horská z pražské Raiffeisen Bank. Slabší kurz by vytvořil "polštář" pro naše exportéry, kteří by tak mohli využívat nižší cenou hladinu v ČR ve srovnání s Evropskou měnovou unií.

Analytici Raiffeisen předpokládají, že česká koruna za pět let posílí o zhruba 10 až 12 procent a v roce 2010 by měl být kurz 26 Kč za euro. V průměru bude domácí měna za rok posilovat o dvě až tři procenta. Slovenská koruna zpevní o 5 až 6 procent za příští tři roky, které jí podle plánu do přijetí eura zbývají.

"Nesouhlasím s názory, že tempo posilování české měny o čtyři procenta ročně by mohlo naši ekonomiku poškodit," uvedla Markéta Šichtařová ze společnosti Nextfinance. Podle ní takovým tempem koruna již v posledních letech posiluje a ekonomika ČR přitom výrazně roste.

"Negativní důsledky by mohlo mít posilování měny k euru až kolem šesti nebo sedmi procent ročně," dodala Šichtařová. Podle analýz společnosti Nextfinance bude k 1. lednu 2010 kurz české měny 24,30 koruny za euro. Krátkodobý vývoj může být opačný Krátkodobý pohyb devizových trhů se ale může od dlouhodobého vývoje značně lišit. V příštích týdnech se proto můžeme dočkat naopak oslabení koruny.

 "V posledních dvou měsících se zdá koruna poněkud nadhodnocena, a tak současné snahy ČNB o verbální intervence jsou naprosto správné. Do jednoho měsíce může proto česká měna oslabit až na 28,90 Kč nebo dokonce 29 Kč za euro," předpokládá Šichtařová. Podle ní však konec roku zastihne českou měnu již v podstatně silnější pozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků