Hlavní obsah
Český prezident Václav Klaus Foto: Petr Horník, Právo

Klaus: krizi v Řecku způsobilo euro

Krizi v Řecku nezpůsobila jeho hospodářská politika, ale euro. V rozhovoru pro středeční vydání německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to tvrdí prezident Václav Klaus.

Český prezident Václav Klaus Foto: Petr Horník, Právo
Klaus: krizi v Řecku způsobilo euro

Navzdory tomu, že z pohledu hospodářského růstu a ekonomické stability podle něj eurozóna už dávno zkrachovala, nemyslí si, že evropští politici nechají nyní euro padnout. Cena za to však bude podle Klause velmi vysoká.

"Skutečná příčina této tragédie není racionální nebo neracionální hospodářská politika v Řecku, ale euro, které tuto tragédii způsobilo," uvedl prezident, který je známý svým skeptickým postojem ke společné evropské měně.

Zaplatí to daňoví poplatníci z ostatních zemí, míní Klaus

Pro Řecko by podle něj bylo řešením devalvovat měnu asi o 40 procent, což ale není možné. Alternativou by bylo snížení mezd v zemi o 40 procent. To však Klaus zas nepovažuje za jednoduše proveditelné.

"Pak zbývá už jen jediné řešení, totiž převod peněz daňových poplatníků z ostatních zemí měnové unie," soudí Klaus.

Chápe prý, že se v zemích, jako je Německo, proti tomu zvedá odpor. "Proč by také měli němečtí daňoví plátci subvencovat Řecko? To je zcela legitimní otázka," řekl prezident, který ve čtvrtek vystoupí v Berlíně s přednáškou o evropské integraci.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v úterý snížila hlavní rating Řecka na stupeň BB-plus, což byla v zemích eurozóny dosud nevídaná věc. Snížení ratingu postihlo i Portugalsko. Zpráva okamžitě poslala akcie v západní Evropě prudce dolů, EU zvažuje svolat mimořádný summit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků