Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Kancléřka Merkelová bude jednat se zástupci ČEZ o německé energetice

Německá kancléřka Angela Merkelová se ve středu večer sejde se zástupci velkých evropských energetických společností, mimo jiné i české skupiny ČEZ. Schůzka se bude konat za zavřenými dveřmi a podle deníku Kölner Stadt-Anzeiger by se na ní mělo diskutovat o německém projektu transformace energetiky. Setkání kritizují němečtí Zelení, podle nich je uzavřené jednání chybou.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Kancléřka Merkelová bude jednat se zástupci ČEZ o německé energetice

Německou vládu bude na schůzce kromě kancléřky zastupovat ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel a ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. Na jednání by měli dorazit zástupci 12 předních evropských energetických firem, kromě ČEZ to jsou například německé E.ON a RWE, francouzská GDF Suez, rakouská OMV nebo švédský Vattenfall.

Němečtí Zelení formát schůzky kritizují. „Místo aby Merkelová aktivně vystoupila proti akutním problémům transformace energetiky, setkává se podle staré tradice za zavřenými dveřmi s provozovateli uhelných a jaderných elektráren,“ řekl deníku Berliner Zeitung poslanec za Zelené Oliver Kirscher. „Je správné koordinovat transformaci energetiky se sousedními zeměmi, ale takové tajné schůzky jsou špatný rámec,“ dodal.

Německo chce při transformaci energetiky odstavit jaderné elektrárny a omezit výrobu v uhelných. Jejich výkon chce nahradit obnovitelnými zdroji a paroplynovými elektrárnami. Podíl obnovitelných zdrojů na německé výrobě elektřiny stále roste a letos dosáhl rekordní hodnoty 23,4 procenta. Hlavním zdrojem elektřiny v Německu ale stále zůstává uhlí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků