Hlavní obsah
Kouřící uhelná elektrárna. Foto: Profimedia.cz

Jen čistá energie. Evropská investiční banka přestane investovat do uhlí, ropy a plynu

Evropská investiční banka (EIB) na čtvrtečním zasedání rady rozhodla, že od konce roku 2021 zastaví financování projektů v oblasti fosilních paliv. Oznámil to prezident EIB Werner Hoyer, uvedla agentura AP.

Kouřící uhelná elektrárna. Foto: Profimedia.cz
Jen čistá energie. Evropská investiční banka přestane investovat do uhlí, ropy a plynu

„Přestaneme financovat fosilní paliva a spustíme nejambicióznější klimatickou strategii investic ze všech veřejných institucí,“ prohlásil Hoyer.

Dodal, že vědci varovali před průměrným oteplením planety o 3 až 4 stupně Celsia do konce století. „Pokud se to stane, velké části planety budou neobyvatelné a mělo by to katastrofické důsledky pro lidi všude na světě,“ dodal.

Ekologické organizace rozhodnutí EIB přivítaly. Vyjádřily však zklamání z toho, že opatření vstoupí v platnost o rok později, než se původně plánovalo. V loňském roce EIB na projekty v oblasti fosilních paliv vynaložila téměř dvě miliardy eur (zhruba 51 miliard Kč) a od roku 2013 to bylo celkem 13,4 miliardy eur (zhruba 343 miliard Kč).

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty, čímž přispívá k dosažení politických cílů EU.

Radu EIB tvoří zástupci 28 členských zemí EU, obvykle ministři financí. Minulý týden ministři financí EU ve společném prohlášení uvedli, že EU by v rámci boje s klimatickými změnami měla postupně ukončovat financování ropných, plynárenských a uhelných projektů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků