Hlavní obsah

Uhelné safari na Mostecku láká stále více lidí

29. 10. 2019, 9:46
Právo, Karel Otcovský

Více než 3200 lidí si letos během sezony prohlédlo uhelné lomy a rekultivace na Mostecku. Jubilejní ročník Uhelného safari tak patřil v desetileté historii projektu těžebních společností Severní energetická a Vršanská uhelná k nejúspěšnějším. Od jeho zahájení v roce 2009 přilákal už bezmála 30 tisíc návštěvníků.

Foto: Petr Josek, Reuters

Důl MUS u Mostu

Článek

Uhelné safari patří mezi nejvyhledávanější turistické aktivity na Mostecku. Industriální prostředí lomů ČSA a Vršany láká zájemce z celé republiky, prohlédnout si těžební stroje za plného chodu je pro ně nevšední zážitek. Přetlak poptávky nad nabídkou se ale každoročně zvyšuje a počet exkurzí na jednotlivých trasách není možné dále navyšovat.

Úspěch a obliba Uhelného safari vedou organizátory k rozšiřování projektu. Letos proto ke třem stálým trasám přibyla nová, speciálně upravená pro děti od šesti let. Baby Safari zavádí malé návštěvníky na vnitřní vyhlídkovou terasu lomu ČSA, odkud si mohou zblízka prohlédnout korečkové rypadlo RK 5000. Z lomu se pak přesouvají do Podkrušnohorského technického muzea, kde je pro ně připravena interaktivní prohlídka.

Krušnohoří z ptačí perspektivy. Autodrom i měsíční krajina už patří pod UNESCO

Cestování

„Baby Safari jsme letos organizovali jen zkušebně, ale nadšení a zájem malých dětí o těžbu uhlí, historii těžebního průmyslu a o uhelné lomy nás přesvědčil, abychom zařadili tuto trasu do naší stálé nabídky. Od příští sezony tak bude možné zarezervovat si Baby Safari ve více termínech. Děti speciálně uzpůsobenou trasou provede nový vyškolený průvodce, který dokáže malé posluchače zaujmout a formou hry a zábavy jim přiblíží těžbu uhlí v povrchových lomech,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Zhlédnout rekultivovaná místa

V příštím roce bude podle ní projekt pokračovat také na třech stálých trasách určených pro návštěvníky od dvanácti let. První dvě trasy kombinují prohlídku hnědouhelných lomů se zastávkou na místech, kde se krajina rekultivační činností změnila na odpočinkové zóny, příjemná místa k bydlení nebo na zajímavá přírodní území s výskytem vzácných nebo ohrožených druhů živočichů i rostlin. Třetí trasa je výhradně rekultivační a ukazuje například hipodrom, autodrom, vodní dílo Matylda, areál děkanského kostela nebo relaxační a sportovní komplex Benedikt, kde se v minulosti těžilo uhlí.

„Rekultivační trasu v příští sezoně přizpůsobíme více odborné veřejnosti. Rekultivace, které jsou právem považovány za výkladní skříň evropské rekultivační školy, si s odborným výkladem mohou přijet prohlédnout studenti vysokých škol či pracovníci firem, které se na různých úrovních rekultivacemi a utvářením krajiny zabývají,“ doplnila Sáričková Benešová.

Celkem se na všech čtyřech trasách konalo 171 exkurzí. Prostředí uhelného lomu je také vyhledávanou kulisou pro filmové štáby nebo fotografy. Uhelné safari je součástí projektu Hornická stezka Krušných hor a pro turisty jsou připraveny také tematické turistické vizitky a razítka.

Reklama

Výběr článků