Hlavní obsah
Investor Warren Buffett Foto: Nati Harnik, ČTK/AP

Jediný oběd za 73 miliónů korun. Vítěz aukce se potká s Buffettem

Neznámý zájemce vydražil v internetové charitativní aukci na eBay oběd s finančníkem a filantropem Warrenem Buffettem za částku více než 3,3 miliónu dolarů (73 miliónů Kč). Částka se přiblížila rekordním vydraženým sumám z let 2012 a 2016, uvedla agentura AP

Investor Warren Buffett Foto: Nati Harnik, ČTK/AP
Jediný oběd za 73 miliónů korun. Vítěz aukce se potká s Buffettem

Aukce se letos konala již po devatenácté a výtěžek získá stejně jako v minulých letech nadace Glide Foundation z amerického San Franciska, která pomáhá bezdomovcům. Vítězná nabídka dosáhla 3 300 100 dolarů, což je třetí nejvyšší částka za dobu, kdy se aukce konají, a vítěz si přál zůstat v anonymitě. Letos se pětidenní aukce zúčastnilo šest zájemců, kteří podali 136 nabídek.

Aukce oběda s Buffettem je nejdražší charitativní položkou prodávanou na eBay. Celkem aukce za celou dobu konání vynesly nadaci 29,6 miliónu USD a událost tvoří důležitou část ročního rozpočtu nadace Glide.

Vítěz obvykle obědvá s Buffettem v restauraci Smith & Wollensky v newyorské obchodní čtvrti Manhattan. Může si s sebou přivést sedm přátel a s investorem strávit několik hodin v rozhovoru na jakékoliv téma. Jedinou výjimkou jsou budoucí investice Buffetta nebo jeho firmy Berkshire Hathaway. Restaurace každoročně věnuje nadaci Glide za to, že hostí oběd, nejméně 10 000 USD (cca 221 tisíc korun).

Služby chudým a bezdomovcům 

Nadace Glide Foundation poskytuje sociální služby chudým a bezdomovcům v San Francisku. Peníze používá na financování různých programů pro znevýhodněné, jako zajištění stravy, zdravotní péče, školení, rehabilitaci a podporu bydlení. S nápadem aukce přišla Buffettova první žena Susan, která působila v nadaci jako dobrovolnice. Buffett uvedl, že podporuje Glide, protože svou prací pomáhá lidem, kteří se dostali na své dno, vrátit se zpět.

Sedmaosmdesátiletý Buffett je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším mužem planety. Časopis jeho majetek aktuálně odhaduje na 84 miliard dolarů. Téměř veškerý svůj majetek se Buffett rozhodl dát na charitu.

Buffettova firma Berkshire Hathaway ovládá více než 90 dceřiných firem, které podnikají v různých odvětvích, včetně pojištění, železniční dopravy, průmyslu, realitách, energetice, výrobě nábytku, klenotů či cukrovinek. Vlastní i významné podíly v řadě známých společností, jako Coca-Cola, Apple, American Express a Wells Fargo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků