Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Japonsku roste dluh, Moody's snížila ratingový výhled země

Ratingová agentura Moody's Investors Service snížila poprvé za téměř devět let, konkrétně od května 2002, výhled úvěrového hodnocení Japonska. Způsobily to obavy z vysokého dluhu země. Známce Aa2 se snížil výhled ze stabilního na negativní, jak uvedl server BBC s odkazem na zprávu ratingové agentury.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Japonsku roste dluh, Moody's snížila ratingový výhled země

Dá se předpokládat, že další vývoj přinese patrně snížení ratingu země vycházejícího slunce. Moody's ve zprávě k ratingu zpochybňuje moc vlády prosadit potřebné reformy. Podle agentury roste nejistota kolem schopnosti Japonska udržet rostoucí dluh pod kontrolou.

Varování Moody's je další ranou pro důvěru v premiéra Naota Kana za situace, kdy mu klesá hodnocení v očích veřejnosti a země má nejvyšší zatížení dluhem mezi vyspělými ekonomikami. Veřejný dluh Japonska představuje 200 procent jeho hrubého domácího produktu.

V lednu snížila rating Japonska agentura Standard & Poor's na AA-mínus z AA, a to poprvé za devět let. Navíc počátkem února vystřídala Japonsko na pozici druhé největší světové ekonomiky Čína. Ostrovní země se snaží zvýšit svůj hospodářský růst, proto stoupají vládní výdaje a s tím spojené půjčky.

Japonské ministerstvo financí v lednu zveřejnilo odhad, že dluh země do března příštího roku vzroste na 997,7 biliónu jenů (asi 215,6 biliónu Kč). Letos se odhaduje na 943 biliónů jenů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků