Hlavní obsah
Italský vlajkový dopravce Alitalia má problémy už mnoho let. Před krachem stál už několikrát. Foto: Chris Helgren, Reuters

Italská vláda převezme kontrolu nad aerolinkami Alitalia

Italská vláda v červnu převezme plnou kontrolu nad aerolinkami Alitalia. Ve čtvrtek o tom informoval ministr průmyslu Stefano Patuanelli, podle nějž by letecká společnost v opačném případě kvůli koronavirové krizi zkrachovala. Tržby Alitalie letos zatím klesly o 87,5 procenta.

Italský vlajkový dopravce Alitalia má problémy už mnoho let. Před krachem stál už několikrát. Foto: Chris Helgren, Reuters
Italská vláda převezme kontrolu nad aerolinkami Alitalia

Alitalia je od května 2017 pod zvláštní správou. Paralýza leteckého odvětví v důsledku pandemie nemoci covid-19 jen završila vleklé problémy firmy, kterou chtěla italská vláda původně prodat soukromým investorům.

Patuanelli parlamentnímu výboru pro dopravu řekl, že vláda založí na počátku června novou společnost, jež získá stoprocentní podíl v problematických aeroliniích.

„V letce nové Alitalie bude přes 90 strojů v porovnání s nynějšími 113 letadly,” uvedl ministr průmyslu.

Podle odhadů sdružení pro leteckou dopravu IATA letos přijdou světové aerolinky v úhrnu o polovinu příjmů – v přepočtu 7,7 bilionu korun. Sdružení očekává, že příjmy z přepravy cestujících v důsledku ekonomického útlumu a přetrvávajících restrikcí ve srovnání s loňským rokem klesnou o 55 procent.

Česká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) minulý týden uvedla, že by bylo nejlepší, kdyby český stát koupil České aerolinie (ČSA).

„Bylo by nejlepší je koupit. Ale je tam už také nějaký zahraniční strategický partner, což vidím jako problém. Musíme se o tom bavit,” uvedla Schillerová na dotaz Hospodářských novin, zda stát hodlá zachraňovat ČSA.

„Očekávám, že ministerstvo průmyslu a obchodu připraví analýzu, které firmy jsou natolik strategické, že je máme zachránit,” řekla dále Schillerová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků