Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Itálie sklouzla po víc než půl století do deflace

Inflace v Itálii klesla v srpnu poprvé za 55 let do záporného pásma. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání snížily o 0,1 procenta, uvedl v pátek tamní statistický úřad ISTAT. Deflaci zaznamenala Itálie naposledy v září 1959, tehdy však země na rozdíl od současnosti zažívala poválečný ekonomický boom, připomíná agentura ANSA.

Ilustrační snímek Foto: Stefano Rellandini, Reuters
Itálie sklouzla po víc než půl století do deflace

V letošním druhém čtvrtletí klesla třetí největší ekonomika eurozóny druhý kvartál za sebou, a vrátila se tak do recese, kterou od roku 2011 přerušila jen v posledním čtvrtletí loňského roku. Vláda zatím předpokládá, že ekonomika letos vykáže růst o 0,8 procenta, odhad ale bude muset zřejmě přehodnotit.

Italská ekonomika už více než deset let prakticky stagnuje. Tamní centrální banka v červenci uvedla, že od začátku finanční krize v roce 2007 se hrubý domácí produkt snížil o devět procent. Banka přitom snížila odhad letošního růstu ekonomiky na pouhé 0,2 procenta.

Deflace se obává i ECB

Premiér Matteo Renzi chce podpořit ekonomiku ambiciózními reformami v oblasti daní a trhu práce. Vedle toho oznámil také modernizaci justice a rozbujelé veřejné správy. Politické komplikace ale uskutečňování jeho plánů brzdí.

Deflace v celé eurozóně se obává Evropská centrální banka (ECB), která proto snížila na rekordní minima úrokové sazby a oznámila plán odkupu bankovních dluhopisů. [celá zpráva] Meziroční tempo inflace v zemích platících eurem v srpnu kleslo na nové pětileté minimum 0,3 procenta. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků