Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Reuters

Inflace v eurozóně dál nebezpečně klesla

Meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla na 0,3 procenta ze srpnových 0,4 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat. Inflace v měnové unii se tak opět vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky (ECB), která ji stanovila těsně pod dvěma procenty.

Ilustrační foto Foto: Reuters
Inflace v eurozóně dál nebezpečně klesla

Ke zpomalení inflace nejvíce přispěly ceny energií, které se snížily odhadem o 2,4 procenta. Ceny nezpracovaných potravin klesly odhadem o 0,9 procenta. Nejvíce naopak rostly ceny služeb, které se oproti loňskému září zvýšily odhadem o 1,1 procenta.

Rychlý odhad inflace nezahrnuje údaje o vývoji spotřebitelských cen v jednotlivých zemích eurozóny. Eurostat je zveřejní 16. října.

Inflace v eurozóně je už dlouho výrazně pod cílovou úrovní, kterou má ECB stanovenu těsně pod dvěma procenty. Je navíc pod úrovní jednoho procenta, kterou šéf ECB Mario Draghi označil za "nebezpečnou zónu".

Může to zabrzdit růst ekonomiky

Dlouhodobě nízká inflace vyvolává obavy z deflace a s ní spojené spirály klesajících cen, která vzniká, když spotřebitelé odkládají nákupy v naději, že zboží časem ještě zlevní. To brzdí ekonomický růst.

Aby zrychlila růst cen, snížila ECB na začátku tohoto měsíce úrokové sazby skoro na nulu a oznámila, že v říjnu začne nakupovat cenné papíry od komerčních bank. Bankovní systém tak zaplaví levnými penězi, přičemž ECB doufá, že banky je půjčí dál firmám a jednotlivcům.

V polovině září ECB poskytla komerčním bankám první část levných čtyřletých půjček, které jsou také součástí nových opatření ECB k podpoře hospodářského růstu a odvrácení deflace. Zájem o ně byl ale nižší, než banka doufala. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků