Hlavní obsah
Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil Foto: Petr Horník, Právo

Inflace poroste o 2 až 2,5 procenta, míní odbory a vrací se k tripartitě

Odbory se dohodly na ukončení bojkotu tripartity. Do září odboráři na tripartitu půl roku nezašli, vadilo jim, že jsou jejich návrhy ignorovány. Ve středu se shodli, že je „lepší jednat, než nejednat“, řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Podle odborů poroste inflace o 2 až 2,5 procenta, čemuž chtějí uzpůsobit i kolektivní vyjednávání.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil Foto: Petr Horník, Právo
Inflace poroste o 2 až 2,5 procenta, míní odbory a vrací se k tripartitě

Podle Zavadila se odboráři na středečním sněmu dohodli, že chtějí být u projednávání záležitostí, které se týkají řadových občanů. Zároveň by skrz jednání tripartity rádi sdělovali svá stanoviska veřejnosti.

„Rád bych představil předpoklad pro inflaci na příští rok, tento předpoklad je, že by se interval mohl pohybovat mezi 2 až 2,5 procenta s tím, že významnou pohyblivost v této oblasti se bude odvíjet od rozhodnutí Sněmovny o DPH,“ řekl šéf KOVO Josef Středula.

Podotkl také, že odhady jejich makroekonomů jsou většinou přesnější, než ty vládní.

Středula řekl, že podle daného odhadu budou odbory vznášet své požadavky k podnikům na růst mezd. Zdůraznil, že šetřit by nyní měla vláda, nikoli podniky. Jednání však prý budou probíhat individuálně a na podniky, které jsou v tíživé situaci, tlačit nebudou.

Připomněl však, že i v Německu kancléřka Angela Merkelová vyzvala podniky, aby zajistily růst mezd, aby se tak podle Středuly nastartoval růst spotřeby.

Historicky poprvé odbory před krajskými volbami doporučily občanům, jak volit. Zavadil k tomu řekl, že vládní kroky jsou tak špatné, že by lidé neměli volit strany, které jsou za ně odpovědné. Kterou stranu by občané konkrétně měli volit, odbory neupřesňují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků