Hlavní obsah
Foto: Athar Hussain, Reuters

Indové mají mnohem více mobilních telefonů než toalet

V Indii je mnohem více mobilních telefonů než toalet, jak vyplývá ze zprávy OSN zveřejněné v New Yorku. Podle ní může v zemi s druhým největším počtem obyvatel na světě používat záchody jen 366 miliónů lidí, tedy 31 procent z nich. Počet registrovaných mobilních telefonů je ovšem daleko vyšší, Indové jich mají celkem 545 miliónů. Mnozí z nich mají dva, tři nebo i více telefonů, napsala agentura DPA.

Foto: Athar Hussain, Reuters
Indové mají mnohem více mobilních telefonů než toalet

Počet mobilů v Indii podle zprávy OSN "explodoval": v lednu 2000 připadalo na sto Indů jen 0,35 mobilního telefonu. Nyní to je 45.

"Je to hořká ironie, že Indie je tak bohatá, že polovina jejích obyvatel má mobilní telefon, naproti tomu se ale tolika jiným nedostává té nejzákladnější důstojnosti - moci používat toaletu," řekl Zafar Adeel z Univerzity Spojených národů.

V celosvětovém měřítku je podle údajů OSN odkázáno na vyřizování svých naléhavých potřeb pod širým nebem 1,1 miliardy lidí. Jako jeden ze svých "miléniových cílů" si členské státy OSN v roce 2000 předsevzaly snížit počet lidí nemajících přístup k sanitárním zařízením během 15 let na polovinu.

"Vypadá to, že Indie do roku 2015 spíše dosáhne hranice jedné miliardy mobilních telefonů, než my svého cíle," stojí ve zprávě. Jedna toaleta by stála zhruba 300 dolarů (asi 5500 korun). Pro dosažení miléniového cíle by se muselo na celém světě vydat 358 miliard dolarů (asi 6,6 biliónu korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků